4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2017-ben az állami vagyonnal kapcsolatban a kormány jóval többet tervez költeni, mint amennyi bevétele származik. Számos vásárlásról és több értékesítésről is lehet olvasni a jövő évi büdzsé fejezeti indoklásában.

62,4 milliárd forintnyi bevétel származhat az állami vagyongazdálkodásból a jövő évi költségvetési tervezet szerint, amivel szemben 179 milliárd forintos kiadás áll.

Sokat hoznak a konyhára a cégek

A 62,4 milliárd forintos bevételből

  • 21,4 milliárdot az ingatlanokkal, ingóságokkal,
  • 33,6 milliárdot a társaságokkal,
  • 7,5 milliárdot pedig az egyéb tételekkel kapcsolatos bevételek

tesznek ki a fejezeti indoklás szerint.

A 179 milliárd forintos kiadásból pedig

  • 89,7 milliárd az ingatlanokkal és ingóságokkal,
  • 47,5 milliárd a társaságokkal,
  • 12,3 milliárd pedig a korábbi tulajdonosi döntéseihez kapcsolódó kiadások jelentik.

Konferencia-központ, Nemzeti Lovarda, kórházeladások

A dokumentum alapján jövőre több nagyobb értékű ingatlan eladását is tervezi a kormány, így

  • a Szegedi Ipari Park részét képező egyes területek,
  • volt kórházi ingatlanok,
  • és a vagyonkezelő elhelyezéséhez, feladatellátásához nem szükséges ingatlanok (pl. minisztériumok áthelyezését követően)

lelnek majd új tulajdonosra.

Persze ezzel szemben - főként az utóbbi ponttal összefüggésben - újabb ingatlanokat is kell vásárolnia az államnak jövőre. Az ingatlanvásárlásokra szánt 80 milliárd forintból 27 milliárd a Nemzeti Eszközkezelő tranzakcióinak fedezetét jelenti. 18,5 milliárd forint csak ingatlan-beruházásra és vásárlásra mehet majd el 2017-ben. A fejezeti indoklás szerint az összeg "a megoldandó beruházási igények legsürgősebbnek tekintett részének rendezésére biztosít lehetőséget".

A dokumentum szerint a költségvetési szervek elhelyezésére szolgáló ingatlanvásárlások várhatóak 2017-ben is. Sok esetben a bérleti díjak megtakarítása érdekében, a bérleti konstrukciók kiváltásával indokolják az elhelyezési céllal történő vásárlást. Emellett felmerülhetnek olyan befektetések, ahol nem rendelkezik a magyar állam megfelelő ingatlannal, illetve a meglévő ingatlan csak a vásárlást meghaladó összegű ráfordítással tehető korszerű, funkciójának megfelelő használatot biztosító ingatlanná.

A dokumentum konkrétan két ingatlant nevesít a fentiekkel összefüggésben:

  • Budapest I. kerület Iskola utca, Fő utca;
  • Budapest II. kerület, Fő utca 66. (68.) szám alatti ingatlan tulajdonrésze.
  • Emellett többek között a kormányhivatalok által bejelentett igények kielégítése érdekében várható ingatlanvásárlás.

Ami a beruházásokat illeti, döntő részben azok a jövő évi vizes világbajnoksággal kapcsolatban felmerülő projekteket jelentik, illetve azokat a feladatokat, melyeket az ingatlanok romlott állapota miatt halaszthatatlan elvégezni.

Jövőre indul a budapesti konferencia-központ megvalósítása is, melynek átadására majd 2019-ben kerülhet sot. A tervek szerint erre jövőre 5 milliárd forintot költenek majd. 649,1 millióból megújul a Gül Baba türbéje és a környezete, befejeződik a Nemzeti Lovarda beruházása, elindul a Rubik kiállítási központ projektje, 18,5 milliárdból (ebből 12,5 milliárd jut az államra) pedig a Hungexpo területén valósulhatnak meg ingatlan beruházások.

Nagyot kaszál a lottón az állam

A társaságokkal kapcsolatos bevételek és kiadások az ingatlanokhoz hasonlóan mínuszos egyenleggel zárnak, hiszen a 33,6 milliárdos bevétellel szemben 47,5 milliárdos kiadás áll.

A bevételek szinte teljes egészét az osztalékbevételek adják.

  • 12,5 milliárdot a Szerencsejáték fizet,
  • 11 milliárd osztalékot a Moltól,
  • 7,5 milliárdot az MVM-től,
  • 1,7 milliárdot a Richtertől,
  • 733 milliót a Tiszavíztől,
  • 60 milliót az ÉKKO Kft-től,
  • 80 milliót pedig egyéb szervezetektől kap az állam.

A meglévő társaságok tőkeemelésére és pótlására összesen 12,7 milliárdot költ jövőre az állam a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőn keresztül. Ebből 2-2 milliárdot - a legnagyobb összeget - a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Kft. és a Tokaj Kereskedőház tőkeemelése jelenti. 16 milliárd forintból a társaságok támogatása valósulhat meg 2017-ben. A legtöbbet ilyen jogcímen a regionális víziközmű társaságok kaphatják 1,3-3,7 milliárd közötti összeget.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!