4p

Pórffy András a magyar internetezés egyik úttörője, jelenleg az Externet elnök-vezérigazgatója. A múlt hónapban sikerrel vitte tőzsdére a céget, jövőbeni célja, hogy további sikereket érjen el az alternatív távközlési vállalattal. Szerinte a szolgáltatónak semmi köze ahhoz, hogy az előfizető mit tölt le az internetről, az illegális fájlcserélést pedig a kiadók mohósága szülte. Mfor.hu-interjú.

A tőzsdétől a fájlcserélésig

- Mi volt az oka, hogy a tőzsdére vitték a céget?

- Ennek két fő oka volt. Az egyik a szektortiszta profil leválasztása, hiszen az anyacégünk, az econet.hu Nyrt. ma már inkább a média területén aktív. Az Externet tőzsdei bevezetésével egyértelműen szétválasztható a két cég profilja, ami a befeketetők számára tiszta helyezetet teremtett. Külön tőzsdei vállalatként jobban tudjuk biztosítani a növekedést, az esetleges felvásárlásoknál is könnyebb dolgunk lenne.

- Vannak konkrét felvásárlási célpontok?

- Évek óta folynak tárgyalások bizonyos cégekkel, új célpontokat is folyamatosan keresünk.

- A jövőbeni felvásárlásokat Magyarországon tervezik, vagy a környező országokban is körülnéznek?

- Az Externet jelenlegi életciklusában nem lenne szerencsés megosztani az energiákat, most a magyar piacra akarunk koncentrálni. Középtávon meghatározó távközlési középvállalattá szeretnénk válni.

- Mennyi ideig tartott a tőzsdei bevezetés előkészítése?

- Áttételesen az anyavállalatunk révén már 2004 óta elérhetőek a tőzsdén az Externet adatai, beszámolói,  számunkra ez a környezet eddig is megszokott volt. A döntés közel egy éve született, a tényleges bevezetési munkák az utóbbi négy hónapban zajlottak.

- Terveznek nyilvános kibocsátást?

A jövőben sor kerülhet tőkebevonásra, ennek mértéke és időpontja azonban jelentősen függ a tőkepiaci környezettől és a tervezett akvizíciók megvalósulásától.

A tőzsdei bevezetéskor (balra Mohai György, jobbra Pórffy András)

- Hosszabb távon milyen eredményeket várnak a cégtől?

- Tíz százalék feletti részesedést szeretnénk elérni az internetpiacon, további növekedést a hangpiaci szegmensben, tízmilliárd feletti éves árbevétellel és továbbra is nyereséges működést.

- Korábban működött egy internetes blogja, ahol fogyasztók kérdéseire, észrevételeire reagált. Ezekben markánsan kiállt a hűségszerződésekkel történő szolgáltatói visszaélések ellen. Hogy lehet összeegyeztetni, hogy az Externet vezetőjeként a fogyasztók érdekeit védi a szolgáltatókkal szemben?

- Ha egy szolgáltató nem tartja szem előtt az előfizetői érdekeit is, nem figyel az internetes közösség kritikária, könnyen ráfázhat. Ha nem lennének olyan szemléletű alternatív szolgáltatók, mint például az Externet, az ADSL ma is tízezer forint lenne havonta.

- Az Externet nevét akkor ismerhette meg a nagyközönség, amikor az egyik nagy szolgáltató arra hivatkozva bontott szerződést több előfizetőjével, hogy túl sok adatot töltöttek le. Amikor ezeket az ügyfeleket átvették 2005-ben, nem féltek attól, hogy megbélyegzik önöket, hogy támogatják az illegális fájlletöltést?

- Egy szolgáltató csak akkor állíthatja, hogy az előfizetője illegális letöltéseket végez, ha illegálisan figyeli, hogy milyen oldalakat látogat. Szerintem egy internetszolgáltatónak alapvetően semmi köze nincs ahhoz, hogy az előfizető mire használja az általa biztosított adatcsatornát. Korlátozhat, letilthat bizonyos protokollokat, például a technológiai sajátosságok miatt nagy adatforgalommal járó peer-to-peer forgalmazást, de azt nem követheti figyelemmel, hogy az előfizető mire használja a szolgáltatást. Az Externet soha nem élt ilyen korlátozással de nem is támogatott ebben senkit.

- Egyébként mi a személyes véleménye az illegális fájlcserélésről?

- Szerintem az illegális fájlcserélést, nagyrészt a kiadók mohósága és az internettől való félelme hozta létre. Olyan árakon kell forgalmazni a zenéket és a filmeket, hogy ne érje meg azokat illegálisan megszerezni. Ma például már egyre több párszáz forintos DVD-t lehet kapni, a prémium filmek ára is drasztikusan csökkent, mivel végre felismerték, hogy csak így lehet nagyobb volumeneket eladni. A legális zeneletöltéssel is ugyanezt kellene tenni, nonszensz, hogy egyetlen zeneszám letöltése után 20-30 forint szerzői jogdíjat kell fizetni a kiadónak fizetett díjakon felül.

- Több fórumon is hangoztatta, hogy ellenzi az internetadó bevezetését. Mi volt a baj az elképzeléssel?

- A világon mindenhol rájöttek már arra, hogy az internet egy stratégiailag fontos üzletág, amiből az állam is jelentősen profitál. Szerintem ennek az általános megadóztatása hibás lépés lenne. Azzal a céllal viszont egyetértek, hogy növelni kell a kultúrára fordított pénzt, a legtöbb internetszolgáltató támogatja is a kultúrát.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!