4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

27 aréna közül választja ki a közönség és a szakmai zsűri az Év Stadionját - a 2018-ban átadott projektek közé két magyar is bekerült. A székesfehérvári és a diósgyőri stadionban így már nem csak az a közös, hogy mindkettő drágább lett az átadásra, mint a szerződéskötéskor gondoltuk.

Az oroszok, a törökök és a magyarok a legnagyobb stadionépítők

Két magyar stadiont is jelöltek az Év Stadionjának: a Videoton székesfehérvári stadionja, a MOL Aréna Sóstó és a Diósgyőr stadionja is bekerült a 27 jelölt közé. Összesen 11 országból vannak jelöltek, a legtöbb projekt (7 illetve 6) Oroszországból és Törökországból került ki. Oroszországban értelemszerűen a foci-világbajnokság miatt adtak át ilyen sok stadiont 2018-ban, Törökországban pedig egy nagyszabású stadionrekonstrukciós program zajlik, aminek a végén összesen több mint két tucat új sportlétesítményt adnak át.

Ahogy az a szavazást szervező StadiumDB.com közleményéből is kiderül, a török mögött a magyarországi a legnagyobb szabású ilyen program. Az Év Stadionja azonban csak olyan létesítmény lehet, ami legalább 10 ezer ember befogadására alkalmas - ezért nem indulhatott a versenyben például az MTK, a Kisvárda vagy a Felcsút stadionja az elmúlt években. Miskolc és Székesfehérvár azonban a közlemény szerint reális eséllyel indul a szavazáson. Korábban (2014-ben) a Fradi és a Debrecen stadionja is szerepelt a szavazáson, utóbbi a szakmai zsűri véleménye alapján a negyedik helyen végzett.

A közönség és a szakma is ad egy-egy díjat

Az Év Stadionja valójában két díjat takar: az egyiket közönségszavazás eredményeként adják át. Az interneten lehet leadni a szavazatot, mindenkinek azt az 5 stadiont kell megjelölnie, amelyeket a legjobbnak gondol a 27 jelölt közül (5 csillag a legjobbnak, 4 a másodiknak, és így tovább). A szervezők szerint minden évben több tízezer szavazatot adnak le a felületen - ezt az is segítheti, hogy semmilyen regisztrációra nincs szükség, de még egy mailcímet sem kell megadni.


A Diósgyőr stadionjának látványterve

A másik díjat egy építészekből álló szakmai zsűri ítéli oda (ebben szerzett korábban negyedik helyezést a debreceni stadion). A bizottság három tagú, a közlemény szerint mindannyian komoly tapasztalatokkal rendelkeznek a stadiontervezés terén, akik az elmúlt években legalább egy stadion átadásánál közreműködtek. Idén a brit Robert Kennedy, az olasz Gino Zavanella és a paraguay-i Alfredo Angulo Quevedo alkotja a zsűrit, korábban a magyar Bordás Péter is tagja volt a bizottságnak.

Ennyi pénzért már igazán járhatna valami díj

A székesfehérvári stadiont a Strabag-MML, a Strabag Építő valamint a Belfry PE Kft. triója építette. A szerződést 12,6 milliárd forintra kötötte meg velük az önkormányzat, ezt azonban menet közben többször is módosítani kellett, így az összeg is növekedett.

A régi stadion - eredetileg megtartandó, felújítandó - főépületének statikai problémájára például menet közben derült fény, az épületrészt végül elbontották, ami önmagában 900 millió forintos, előre nem látható többletkiadást jelentett. A Mol Vidi FC stadionja végül 13,98 milliárd forintból épült fel; a csapat tulajdonosa az önkormányzattól bérli a létesítményt, ahogy arról az Mfor.hu beszámolt.


A sóstói MOL-aréna

A diósgyőri stadion is szépen drágult a szerződés megkötésétől az átadásig: 9,8 milliárd helyett végül 12,9 milliárd forintba került - igaz, ez a drágulás opcióként már benne volt az eredeti szerződésben, tehát szigorúan véve nem kellett meglepetést okoznia annak, hogy ezt az opciót ki is használták. A stadion kivitelezéséért a Market Építő Zrt. felelt, a költségekbe az állam 4,5 milliárd forinttal szállt be.

Az Év Stadionja díjat kilencedik alkalommal osztják ki, és bár ezen a versenyen a diósgyőri stadion negyedik helye a legjobb magyar eredmény, kapott már díjat magyar projekt: a felcsúti Pancho Aréna 2015-ben bekerült a világ 12 legszebb labdarúgó-stadionja közé a FourFourTwo brit szaklap döntése alapján.

Az is igaz, hogy bőven van miből válogatni, ha új stadiont akar valaki díjazni Magyarországon: a focink ugyan csapnivaló, de a létesítményekre egy tavaly tavaszi összesítés alapján 350 milliárd forintot költöttek 2010 óta az Orbán-kormányok. Ha ebből levesszük az új Puskás-stadion 200 milliárdos költségét, még akkor is szép summa marad, főleg ha a meccsre látogató szurkolókra osztjuk le a költségeket - lapunk korábbi számításai szerint így egy meccseket látogató fociszurkolóra átlagosan 5 millió forintot költ a kormány azzal, hogy szinte számolatlanul építi a stadionokat.

(Privátbankár.hu)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!