3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Fociakadémia körül olyan felhajtás és totojázás még nem volt, mint ami a Rimaszombatra tervezett létesítmény miatt alakult ki az elmúlt közel 1,5 évben.

A magyar állam még 2017 nyarán biztosított közel 1,5 milliárd forintot a felvidéki fociakadémia létrehozására. A magyar fél részéről a diósgyőri fociklub venne részt a projektben, amelyet Rimaszombaton valósítanának meg. Az elképzelések szerint egy közös céget hoznának létre a magyar fél 51 százalékos és Rimaszombat 49 százalékos részesedésével. A tárgyalások azonban többször is megakadtak, a felek nem tudtak egyezségre jutni, és 2018 augusztusára odáig fajult a helyzet, hogy felmerült, az akadémiát végül Rimaszombat helyett Losoncon építhetik fel. Rimaszombat egyik legfőbb problémája, hogy a projektben egyfajta összekötő láncszemként vesz részt a diósgyőri fociklub. Helyettük inkább közvetlenül a magyar állammal bizniszelnének a felvidékiek.

A rimaszombati fejlesztés ebből a szempontból ugyanis kuriózum, hiszen Dunaszerdahelyen és Komáromban is a magyar kormány közvetlenül folyósította a támogatást a beruházáshoz és nem egy "közvetítő" partneren keresztül. Problémásnak ítéli a rimaszombati városvezetés azt is, hogy az önkormányzat és a Borsodsport-Invest által közösen alapított klub, a Városi Futball Akadémia (MFA) tulajdonába kerülne a 30 éves bérleti szerződés lejárta után a létesítmény. Ezzel szemben Komáromban a város tulajdonába kerül a szerződés lejárta után a stadion.

A fociakadémia látványterve (Forrás: Facebook)
A fociakadémia látványterve (Forrás: Facebook)

A problémák megoldása és az előrelépés érdekében tavaly év végén Jozef Šimko polgármester levelet írt Orbán Viktornak - derül ki a korkep.sk beszámolójából. Ebben a magyar kormányfő segítségét kéri az akadémia ügyének előmozdításában, az ugyanis véleménye szerint segítségre szorul. A polgármester egy személyes találkozó mellett azt kérte, hogy a magyar kormány parnere a projektben a továbbiakban ne a DVTK többségi tulajdonosa, a Borsodsport-Invest Kft. legyen, hanem egyenesen Rimaszombat városa. A bérleti szerződés lejárta után pedig a város kapja meg a létesítményt.

Rigó László alpolgármester tájékoztatása szerint Orbán nem hallgatta meg a segítségkérést és kötötte az ebet a karóhoz. A miniszterelnök válaszában kifejtette: a jóváhagyott beruházásra szánt összeget a beruházással megbízott Borsodsport-Invest kapja. Egyúttal ragaszkodik ahhoz is, hogy

  • az akadémia hatáskörébe ne tartozzon a felnőtt futball,
  • az akadémia használati nyelve a magyar legyen,
  • a beruházás a 30 év bérleti szerződés letelte után a Városi Futball Akadémia (MFA) tulajdona legyen.

A felmerülő vitás kérdések ellenére azonban egyelőre még mindkét fél kitart, még nem esett kútba a projekt. Egy újabb javaslat kidolgozására januárban kerülhet sor.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!