3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Általában a TAO-rendszer keretén belül juttatott pénzekről szólnak a hírek A Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvánnyal kapcsolatban. Pedig "rendszeren kívül" is milliárdok folynak a miniszterelnök által létrehozott alapítvány kasszájába.

Ha a felcsúti focialapítványról van szó, akkor embertől függően vagy a TAO-pénzek, vagy az alapító kormányfő jut először az eszünkbe. Bár ez a kettő szorosan összetartozik, hiszen a miniszterelnök kedvenc sportága, a foci és ezen belül az általa életre keltett alapítvány egyértelmű nyertese a 2011 júliusában bevezetett támogatási rendszernek, melynek keretén belül a cégek adókedvezményt érvényesíthetnek, ha törvényben meghatározott célokat támogatnak. Így lényegében a költségvetés helyett a művészeti, kulturális terület, vagy különböző sportegyesületek kasszájába folynak nem kevés összegek.

Ebben világelső a felcsúti foci

A Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány (FUNA) kiemelkedő sikerrel tudja "kihasználni" a rendszer adta lehetőségeket, hiszen a tavaly összekalapozott 1,7 milliárdos TAO-val immár 11 milliárd forinttal gyarapodott a kassza. Ezzel az összeggel nemcsak akadémiai szinten, de az országos focivilágot tekintve is kiemelkedő támogatottsággal bíró szervezetről beszélhetünk. Mindez már csak azért is megdöbbentő, mert a nyilvánvalóan milliárdokból gazdálkodó, az utánpótlás-nevelésre hangsúlyt fektető szervezet focicsapata idén már csak a másodosztályú bajnokságban tudja képviseltetni magát. Hiába az amúgy sok pénzért megvásárolt játékosok.

Több - feltehetően kormánybarát, -közeli - cég azonban még a TAO-n kívül is jelentős összegekkel segíti a felcsúti focit, amiről azonban kevés szó esik. Az alapítvány beszámolóit átvizsgálva ugyanis jól látható, hogy alapvetően három forrásból jut pénzhez a FUNA:

  • költségvetési forrás,
  • TAO,
  • és az adományok.

Utóbbiról csak két dolgot tudhatunk:
1) "más gazdálkodóktól"
2) jelentős összegek érkeznek ezen a jogcímen.

2011 óta összegezve az adományokat kiderült, hogy majdnem annyi pénz érkezett be így az alapítvány kasszájába, mint a TAO-rendszer révén: 10,9 milliárd (!!!) forint. A legjobb év ebből a szempontból 2014 volt, akkor kicsivel több mint 4 milliárd forintot adományoztak a nagylelkű cégek, de 2012-ben és 2015-ben is egyaránt 2,5 milliárd forint felett volt ez az összeg. Egyedül 2011-2012-ben volt alacsonyabb a FUNA ilyen jellegű támogatottsága, akkor "mindössze" 660 és 850 milliót adtak a cégek.

Összegezve a számokat 2011 és 2015 között:
10,9 milliárd érkezett adományként a felcsúti alapítványhoz ,
11 milliárd pedig a TAO-n keresztül,
vagyis 21,9 milliárd forint támogatásban részesült a FUNA.

Arról azonban, hogy ezek az összegek mire is mennek el, minimális és meglehetősen homályos információ szerepel a közhasznúsági jelentésben. A 2015-ös dokumentum szerint:

Nagyobb méretért, kattintson a képre!

Azt pedig szintén homály fedi, hogy kik is az ilyen lelkesen adományozó cégek. Igaz, a honlapon szereplő támogatói lista adhat némi támpontot.

(Forrás: pfla.hu)

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!