2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ahogy azt már az idei évi költségvetésben is rögzítette a kormány, 2019-ig fokozaton fogja emelni a kétgyermekesek adókedvezményét, hogy a végén dupla annyit kapjanak.

Bár a 2017-es adótörvényeket még nem nyújtották be a parlamentnek, a költségvetésből pedig nem sok minden derül ki ezzel kapcsolatban, egy dologban biztosak lehetünk. Jövőre ismét növekszik a kétgyermekesek számára elérhető adókedvezmény mértéke. A kormány ugyanis már korábban rögzítette a szándékát, miszerint 2019-ig megduplázza a kétgyermekesek által érvényesíthető családi adókedvezmény mértékét. Vagyis a korábbi gyermekenkénti 10 ezer forintot 2019-ig fokozatosan 20 ezerre fogja emelni. Ennek elérése érdekében 2016 és 2019 között évi 2500 forinttal nő az érvényesíthető kedvezmény mértéke.

Ez azt jelenti, hogy jövőre gyermekenként az idei 12 500 forint helyett 15 ezerrel csökkenthetik a fizetendő adójukat a két gyermeket nevelők. Ha a két szülő közös bruttó bére 210 ezer forint, akkor 164 650 helyett 169 650 forintból gazdálkodhatnak - várhatóan 0,9 százalékos infláció mellett. Vagyis jelentős reálszintű növekedést tapasztalhatnak már amennyiben a vártnál nem lesz (sokkal) nagyobb a fogyasztói árindex mértéke. A nominális növekedés kereken 3 százalékos lesz.

Kiszámolná, hogy változik a bére jövőre a kétgyermekesek növekvő adókedvezménye miatt? Új kalkulátorunkkal már megteheti! 

Egy átlagközeli bruttóért dolgozó pár a közös 400 ezer forintos bruttóból 296 ezer forintot vihet majd haza az idei 291 ezer helyett, a növekedés mértéke azonban már "csak" 1,7 százalékos.

Ha igazán jól kereső családról van szó, bruttó 1 millió forintos összkeresettel, akkor az adókedvezmény növekedése arányaiban már csak 0,7 százalékos nominális béremelkedést eredményez: 695 ezer forintot visznek haza az idei 690 ezer helyett.

Így újul meg a pesti Duna-part

Az, hogy az alacsonykeresetű párok nettója nagyobb mértékben nő, mint a magasabb bérért dolgozóké, azzal magyarázható, hogy bár egykulcsos az szja hazánkban, az adókedvezmény mértéke nem százalékosan, hanem nominálisan került meghatározásra. Így pedig ugyanaz az összeg egy alacsonyabb bér esetén nagyobb részt jelent, mint egy magasabbnál.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!