4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hiába javult sokat a magyar NBI-ben szereplő klubcsapatok eredménye 2016-ban, anyagi helyzetük mégsem nevezhető stabilnak.

A 2016-os év meglepően jó volt a magyar NBI-ben szereplő klubcsapatok számára, hiszen a 12 együttesből mindössze egy, a Diósgyőr zárta veszteséggel az évet, míg 2015-ben még a csapatok több mint fele járt hasonló cipőben. Nem ennyire rózsás a helyzet, ha a klubok adósságát vizsgáljuk meg, a 12 csapat teljes tartozásállománya ugyanis egy év alatt 55 százalékkal növekedett, a 2015-ös 5,7 milliárd forint után tavaly év végén már 8,9 milliárddal voltak adósok a csapatok mögött álló gazdasági társaságok. A közel 9 milliárdos tartozással szemben tavaly csupán 4,3 milliárd forintnyi saját tőke állt, ami két dolgot jelent.

1) Egyrészt a teljes magyar NBI jóformán idegen tőkéből működik, ami tekintve, hogy sok esetben hitel vagy a tulajdonosi befizetések lélegeztetőgépként tartják életben a klubokat, nem meglepetés.

2) A másik következtetés, ami az iménti számsorból levonható, hogy az NBI klubjainak összesen nincs annyi saját forrása és fedezete, mint amekkora adósságot felhalmoztak. Ez a helyzet az egyes klubok szintjén sem jobb.

A csapatokat működtető gazdasági társaságok legfrissebb beszámolói alapján ugyanis a tőkefeszültség (adósságráta) segítségével vizsgáltuk meg, melyik gárda mennyire eladósodott.

A tőkefeszültség, vagy adósságráta azt mutatja meg, hogy a vállalkozás milyen mértékben támaszkodik külső forrásokra (összes kötelezettség/saját tőke). Ebben az esetben a 100 százalék körüli, vagy annál kisebb részarány tekinthető "egészségesnek".

Szigorúan véve egyedül a DVSC az, amelyik stabil lábakon áll. A Loki adósságrátája 28 százalék lett a 2015-ös 39 százalék után, de még éppen elfogadható adatot kaptunk az MTK esetében is, a ráta 127-ről 112 százalékra mérséklődött. A debreceniek mellett a most feljutó Puskás Akadémia még az, amelyiknél abszolút nincsenek gondok - bár ha anyagi problémáik lennének az az év legdöbbenetesebb eseménye lenne a beáramló TAO- és támogatói pénzeket tekintve. Esetükben a 2015-ös 109 százalékos ráta 19 százalékra módosult.

Bár problémákkal küzd, de még mindig a harmadik legjobb helyzetben a bajnoki címért harcoló Videoton van a tavalyi eredménye alapján. Idén 151 százalék lett a ráta a korábbi 82 százalék után. Esetükben az adósság 609 millió forintról 1,3 milliárdra ugrott köszönhetően a folyószámla hitelkeretből lehívott több mint félmilliárd forintnak.

Tavalyi gazdálkodása alapján a legeladósodottabb csapat a Vasas lett 864 százalékos adósságrátával, ami lefordítva azt jelenti, hogy 7-szer több pénzzel tartozik másoknak, mint amennyivel saját forrásként rendelkezik.

Szinte teljesen ugyanilyen a helyzet a Haladással, melynek 853 százalékos volt a rátája. A két gárda 2015-ös eredménye alapján még csak 237 és 273 százalékos adósságrátával rendelkezett. Vagyis az 50-70 millió forintos saját tőkével szemben 455 és 606 milliós adósságot halmoztak fel a tavalyi év végére. A tartozások növekedése egy év alatt több mint 4-5-szörös volt a kapott előlegeknek köszönhetően.

Nominálisan egyébként nem ők tartoznak a legnagyobb összeggel, hanem a Diósgyőr, ahol 1,4 milliárdra emelkedett az adósság a korábbi 1,3 milliárdról (mivel tavaly elfogyott a társaság saját tőkéje, az mínuszos lett, rátát nem tudunk számolni, a tulajdonosnak, Leisztinger Tamásnak pénzt kell betolnia). Szintén a lélektani egymilliárdnál több elmaradása van még az MTK-nak és a Fradinak is. Utóbbi regisztrálta 2015-ös számai alapján a legmagasabb adósságrátát, ami 468 százalék volt. A legfrissebb számok szerint ez 525 százalékra nőtt.

Ami a másik feljutó újoncot illeti, a Balmazújváros 22 milliós saját tőkéjével szemben tavaly év végén 170 milliós kötelezettsége volt, ami NBI-es szinten is kimagasló 769 százalékos rátát jelent.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!