2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Állandó téma, hogy a magyar fizetések miért maradnak el jócskán a nyugat-európaiaktól. Erre általában az a válasz, hogy alacsonyabb a hazai termelékenység. Az OECD most közzétett adatsora konkrétumokkal is szolgál.

Nem áll jól Magyarország egy most publikált termelékenységi adatsor szerint. A legfejlettebb gazdasággal rendelkező országokat tömörítő gazdasági szervezet, az OECD szerint egységnyi GDP növekedéshez az egyik legtöbb munkaórát Magyarországon kell dolgozni. Az adatsoron visszaköszön az a mindenki által ismert tény, hogy akár fizikai, akár szellemi munkásként az országot elhagyók Angliában, Németország vagy Ausztriában sokkal többet kereshetnek ugyanabban a munkakörben, mint az itthon maradók. Érdekesség ugyanakkor, hogy a tőkeerős országok közül Dél-Koreát magunk mögé utasítottuk.

Az egyes meglepőbb helyezések, vagy eredmények mögött valószínűleg az lehet a magyarázat, hogy az adatokat vásárlóerő paritáson mérték, így azokban az országokban, ahol úgymond drága az élet rosszabb adatok jöttek ki. Hiszen ebben az esetben hiába magasabb például a japán vagy a koreai bér nominálisan, a vásárlóerő paritáson mért rangsorban mindkét ország az OECD átlaga alatt található.

Magyarország termelékenysége viszonylag gyengének mondható, hiszen egy órai munkával átlagosan 34,5 dollár GDP-t tudunk termelni. A régióból ennél kevesebbet az észtek és a lengyelek állítanak elő egy órai munkával.

Az OECD oldalán ugyanakkor nem csak a legutóbbi, 2015-ös adatsor érhető el, hanem sok évre visszamenőleg is vannak adatok. Ami a hazai termelékenység javulását illeti, az utóbbi néhány évben csak kis mértékű volt a fejlődés. Ezzel szemben a Fidesz 2010-es kormányra kerülése előtt jóval nagyobb növekedés volt az OECD szerint. Az adatok azt mutatják, hogy míg a mostani kabinetet megelőző kormány utolsó 5 évében 8,3 dollárral növekedett az egy munkaóra által termelt GDP, addig a mostani vezetés első 5 évében 2,4 dolláros bővülés volt.

Az mindenesetre örömteli, hogy a problémával a mostani kormányzat is szembesült, és nem próbálják meg a szőnyeg alá söpörni. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az utóbbi hónapokban többször hangsúlyozta, hogy a gazdaságban a termelékenységet, és a hatékonyságot javítani kell a jövőben.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!