2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Állandó téma, hogy a magyar fizetések miért maradnak el jócskán a nyugat-európaiaktól. Erre általában az a válasz, hogy alacsonyabb a hazai termelékenység. Az OECD most közzétett adatsora konkrétumokkal is szolgál.

Nem áll jól Magyarország egy most publikált termelékenységi adatsor szerint. A legfejlettebb gazdasággal rendelkező országokat tömörítő gazdasági szervezet, az OECD szerint egységnyi GDP növekedéshez az egyik legtöbb munkaórát Magyarországon kell dolgozni. Az adatsoron visszaköszön az a mindenki által ismert tény, hogy akár fizikai, akár szellemi munkásként az országot elhagyók Angliában, Németország vagy Ausztriában sokkal többet kereshetnek ugyanabban a munkakörben, mint az itthon maradók. Érdekesség ugyanakkor, hogy a tőkeerős országok közül Dél-Koreát magunk mögé utasítottuk.

Az egyes meglepőbb helyezések, vagy eredmények mögött valószínűleg az lehet a magyarázat, hogy az adatokat vásárlóerő paritáson mérték, így azokban az országokban, ahol úgymond drága az élet rosszabb adatok jöttek ki. Hiszen ebben az esetben hiába magasabb például a japán vagy a koreai bér nominálisan, a vásárlóerő paritáson mért rangsorban mindkét ország az OECD átlaga alatt található.

Magyarország termelékenysége viszonylag gyengének mondható, hiszen egy órai munkával átlagosan 34,5 dollár GDP-t tudunk termelni. A régióból ennél kevesebbet az észtek és a lengyelek állítanak elő egy órai munkával.

Az OECD oldalán ugyanakkor nem csak a legutóbbi, 2015-ös adatsor érhető el, hanem sok évre visszamenőleg is vannak adatok. Ami a hazai termelékenység javulását illeti, az utóbbi néhány évben csak kis mértékű volt a fejlődés. Ezzel szemben a Fidesz 2010-es kormányra kerülése előtt jóval nagyobb növekedés volt az OECD szerint. Az adatok azt mutatják, hogy míg a mostani kabinetet megelőző kormány utolsó 5 évében 8,3 dollárral növekedett az egy munkaóra által termelt GDP, addig a mostani vezetés első 5 évében 2,4 dolláros bővülés volt.

Az mindenesetre örömteli, hogy a problémával a mostani kormányzat is szembesült, és nem próbálják meg a szőnyeg alá söpörni. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az utóbbi hónapokban többször hangsúlyozta, hogy a gazdaságban a termelékenységet, és a hatékonyságot javítani kell a jövőben.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!