3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Miután a második negyedévben hatalmasra növekedett a bérszakadék a legmagasabb és a legalacsonyabb nettó bért regisztráló megyék között, a harmadik negyedéves számok a szakadék további mélyüléséről árulkodnak. Ezzel újabb történelmi rekordra nőtt a differencia.

Az, hogy Magyarországon alacsonyak a bérek, nagy probléma a dolgozók szemszögéből nézve, emiatt az uniós rangsorokban sem tudunk jobb helyet elfogalni, mint a sereghajtók egyike. Az, hogy egyes ágazatokban rendkívül alulfizetettek a dolgozók, szintén komoly probléma, melynek eredménye a szakemberek elvándorlásával jár együtt. Az pedig, hogy országon belül egyre jobban szakadnak le az alacsony nettó bért regisztáló megyék az élen állótól, igen nagy és súlyosbodó probléma.

Az elmúlt években a negyedéves, megyei nettó bérről szóló statisztikák alapján ugyanis nincs megállás, egy-egy egyszeri esetet leszámítva fokozatosan nő a szakadék a bérek mentén. A harmadik negyedévben a differencia újabb csúcsra emelkedett, és

a legmagasabb átlagos nettó bér immár 85,5 százalékkal haladja meg a legalacsonyabbat.

A második negyedévben ez a különbség még 84,5 százalék volt, és példának okáért 2013 első negyedévében még csak 68,5 százalék.

A negyedéves adatok alapján a folyamat nem túl nagy meglepetés, hiszen a magas átlagos nettót regisztráló megyék jellemzően átlag feletti mértékű növekedést mutatnak negyedévről negyedévre, míg a legalacsonyabb béreket regisztrálók esetében minimális a növekedés.

Nem volt ez másként a friss harmadik negyedéves adatok esetében sem, de előbb kezdjük a rangsorral, melyben sok változás nem történt a korábbi állapothoz képest.

Az élen

  • Budapest áll 204 251,
  • Győr-Moson-Sopron megye 166 965,
  • és Komárom-Esztergom megye 155 556 forinttal.

Érdekesség, hogy Budapest előnye is egyre nagyobbá válik, hiszen a második negyedévben még "csak" 20,8 százalékkal haladta meg a mögötte álló megye nettóját, addig most ez a differencia már 22,3 százalékra emelkedett.

A rangsor legvégén pedig

  • Szabolcs-Szatmár-Bereg megye áll 110 062,
  • Békés 116 321,
  • és Nógrád 118 012 forintos nettó bérrel.

A rangsor legvégén egyébként hagyományosan olyan megyék vannak, ahol magasabb a közfoglalkoztatás mértéke. Ez pedig vitathatatlanul hatással van a megyei átlagos nettó bérre, hiszen a közmunkások minimálbérnél is alacsonyabb keresete lefelé húzza a statisztikát.

Ami pedig a változásokat illeti, országos átlagban 4 százalékkal növekedett a nettó bér előző év azonos időszakához képest. A legnagyobb béremelkedés

  • Csongrád megyében volt, 6 százalékkal,
  • mögötte Vas megye 5,8 és
  • Tolna megye 5,7 százalékkal áll.

A legkisebb bérnövekedés

  • Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt, 1 százalék és
  • Baranya megyében 1,6 százalék.

Mivel a harmadik negyedéves kumulált infláció 0,1 százalékos deflációt jelzett, a fentieknék egy hajszállal nagyobb lett a reálszintű emelkedés mértéke.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!