3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Nagy meglepetésre olyan történt hazánkban a megyei nettó bérek vonatkozásában, amire az elmúlt néhány évben egyszer sem volt példa. Jóval kisebb lett a bérszakadék.

A negyedéves megyei nettó bérekre vonatkozó statisztika kapcsán az elmúlt pár évben rendre arról kellett beszámolnunk, hogy egyre inkább mélyül a bérszakadék a legmagasabb és a legkisebb nettó bérrel rendelkező megyék között. Noha az év első negyedévében rendre voltak kisebb mérséklődések, ilyen hatalmas visszaesésre nem volt példa az elmúlt 4 évben (adatokkal csak 2012 elejéig visszamenőleg rendelkezünk).

A 2016-os 90,9 százalékos különbség 2017 első negyedévében 81,9 százalékra esett vissza. Bár a csökkenés szokásos, annak mértéke egyáltalán nem az, ahogy az a grafikonunkon is jól látható. Utoljára 2015 első negyedévében volt ennél kisebb a szakadék. A bérkülönbség mértéke ugyanakkor továbbra is nagyon magasnak nevezhető, főleg annak fényében, hogy 2012 első negyedévében "csak" 69 százalékkal volt magasabb az átlagos nettó bér a legmagasabb összeget regisztráló megyében a legkisebbet jegyző területnél.

2017 első negyedévében a ranglista élét és hátsó traktusát illetően nem történt változás. Továbbra is a fővárosban lehet átlagosan a legtöbb bért hazavinni, 238 ezer forintot, mögötte jócskán lemaradva 191 ezerrel Győr-Moson-Sopron megye található. A rangsor legvégén pedig Szabolcs-Szatmár-Bereg megye szerepe 131 ezerrel, előtte Békés 138 és Borsod-Abaúj-Zemplén 145 ezer forinttal. Az országos átlag az első három hónapban 187 ezer forint volt.

A fizetések átlagosan 11,1 százalékkal növekedtek, ám meglehetősen nagy a szórás, hiszen a legnagyobb béremelkedés Heves megyében történt, 15,7 százalék, ugyanakkor a legkisebb növekedés a fővárosban történt, 6,3 százalékos.

Igaz ugyan, hogy az első negyedévben jócskán megugrott az infláció mértéke a korábbi időszakokhoz képest, a bérnövekedés azt jócskán túlszárnyalta, így reálszinten jelentős emelkedés mutatkozott. Heves megyében 12,8, Jász-Nagykun-Szolnok megyében pedig ettől alig elmaradóan 12,3 százalékkal ért többet az idei első negyedévben hazavitt fizetés az egy évvel korábbinál. A dobogó harmadik fokán Nógrád megye szerepel 11,5 százalékkal. A kiemelkedő növekedés hátterében a közfoglalkoztatás áll, mely az év első három hónapjában visszafogottan pörög Magyarországon. Ebben az időszakban a korábbi programok végetérnek, az újak viszont még nem kezdődnek el. Így a kevesebb közmunkás minimálbérnél is alacsonyabb fizetése kevésbé tudja lehúzni a statisztikát.

A rangsor másik végén a főváros szerepel, ahol mindössze 6,5 százalékkal érnek többet a fizetések, előtte pedig Hajdú-Bihar megye szerepel 6,6 és Komárom-Esztergom megye 8,1 százalékkal.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!