3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Több - egymástól kevésbé független - kormányközeli vélemény szerint is teljesen reális elgondolás, hogy 4-5 éven belül akár 40 százalékkal is megugorjanak a hazai fizetések.

Először Rogán Antal, majd a kormánybarát elemzőműhely, a Századvég egyik munkatársa, végül most legutóbb már maga Lázár János, Miniszterelnökséget vezető miniszter is reálisnak nevezte, hogy 4-5 év múlva 40 százalékkal emelkedjenek az amúgy igen alacsony fizetések idehaza.

A 40 százalékos emelés nemcsak arányát tekintve, hanem nominálisan is igen jelentős pluszt adna hozzá a keresetekhez, bár nagy kérdés, hogy ez hogyan lesz elérhető drasztikusabb kormányzati beavatkozás nélkül. Félő ugyanis, hogy a kisebb vállalkozások egy ponton túl már nem tudnák tartani a lépést a bérekkel és megfizethető jó szakember hiányában lehúzhatnák a rolót. Éppen ezért szinte biztos, hogy a kormányzatnak valamilyen módon muszáj lesz az adórendszerbe történő beavatkozással "technikailag" is segítenie a béremelést; akár a járulékcsökkentés béremeléshez kötésével, akár a személyi jövedelemadó mértékének további jelentősebb mérséklésével.

A 40 százalékos béremelés azonban nemcsak a hazai vállalkozások számára lenne sarkalatos pont, hanem a nálunk beruházni vágyóknak is. Míg ugyanis eddig a régióban kirívóan alacsony munkaerőköltség óriási plusz pont lehetett a terjeszkedést tervezők számára, addig egy 40 százalékos béremelés után hirtelen a magyar munkaerő lehet a legdrágább majd. Igaz, ezt rövid távon a forint gyengülése ellensúlyozni tudná, hosszú távon pedig a kormány által az utóbbi időben egyre többször emlegetett versenyképesség növelése tudná kompenzálni.

Mit jelentene 40 százalék?

Jelenleg az átlagos rendszeres bruttó bér Magyarországon 255 347 forint a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint, ami 357 486 forintra ugrana.

Ami ennél fontosabb, az a nettó fizetés. A jelenlegi adórendszerben a mostani 169 806 forint helyett 237 728 forintot vihetne haza az átlag dolgozó, vagyis 67 983 forinttal többet.

Noha arányát tekintve és nominálisan is jelentős megugrást mutatna a magyar átlagfizetés, uniós viszonylatban drasztikus változás nem történne. Továbbra is a rangsor előnytelenebbik végén tanyázna Magyarország még változatlan euró-forint árfolyam esetén is. Ha pedig a kormány élne a forintgyengítés kompenzáló hatásával, akkor még kisebb lenne az elmozdulásunk pozitív irányba.

Az Eurostat adatai szerint 2015-ben 6702 euró volt az éves átlagos nettó bér hazánkban, ami egy 40 százalékos emelést követően 9383 euróra ugrana. Ezzel pedig a negyedik legalacsonyabb fizetés helyett a hetedik legalacsonyabb lenne a miénk, hiszen mindössze három országot tudnánk megelőzni a listában: Szlovákiát (8169 euró), Csehországot (8940 euró) és Lengyelországot (8967 euró). Ami viszont már súlyosabb következmény lehetne - tekintve a megelőzött országokat -, hogy minden bizonnyal a magyar lenne a legdrágább munkaerő a régiónkban.

Ráadásul ami a felzárkózásunkat illeti, csak kis lépést tennénk előre, hiszen a rangsorban előttünk álló észt átlagfizetésnél is közel 1200 eurónyi távolságban lennénk. A balti országban ugyanis 10 544 euró volt az átlagos nettó bér tavaly. A gyakran célként említett osztrák bér sem kerülne belátható távolságba, hiszen 2015-ben átlagosan 28 306 eurót vihettek haza az ottani dolgozók.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!