3p

Párizs után Moszkva lesz az új partnerünk az űrkutatásban.

Sok minden más mellett az űrben is gazdaságserkentő potenciált lát a magyar kormány. Ezért évről-évre elkölt néhány milliárd forintot arra, hogy Magyarországnak helye legyen az Európai Űrkutatási Intézet (ESA) asztalánál. Jövőre például 2,592 milliárd forintot szánnak erre – derül ki a benyújtott törvényjavaslatból.

Az ESA – mint honlapjuk írja – Európa kapuja a világűrbe. „Küldetése, hogy úgy formálja Európa űripari tevékenységeit és a terület fejlődését, hogy az az európai polgárok és a világ javát szolgálja” – fogalmaznak magukról.

Az ESA központja 

A nemzetközi szervezetnek 22 tagállama van. Az egyes államok erejét, pénzügyi és szellemi erőforrását meghaladó kezdeményezések összehangolását végzik. Itt dolgozzák ki és hajtják végre az európai űrkutatási programokat.

A működést a tagállamok befizetéseiből finanszírozzák, erre is szolgál tehát a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium kasszájába betervezett közel 2,6 milliárd forint is. Magyarország 2015-ben csatlakozott a szervezethez, azóta fizetjük az éves tagdíjat.

És hogy mit nyerünk vele? A tagsággal megnyíltak a szervezet tevékenységéhez kapcsolódó programokban, pályázatokban való részvétel kapui a magyar vállalkozások előtt. Egy korábbi költségvetési javaslatban azt írták, hogy a tagság előnyei multiplikátor-hatással térülnek meg. Az ESA tagállamai átlagosan a GDP 0,048 százalékát fektetik űrtevékenységbe, s a befektetett összeg a nemzetgazdasági szintjén 4,5-6,2-es szorzóval térül meg 10 éves időtartam alatt.

Konkrétan olyan előnyökkel jár a kormány szerint a tagság, mint a magyar versenyképesség, a gazdaság növekedése, a magasan képzett szellemi tőke megtartása, az exportmérleg javítása. Cél az is, hogy a csúcstechnológiát képviselő iparágban minél jobban fejlődjön a kis- és középvállalkozói szektor és minél több munkahely jöjjön létre. (A magyar kutatócégek egyébként fontos hozzájárulást nyújtanak az űrkutatáshoz, erről a Magyar Asztronautikai Társaság elnöke nyilatkozott tavaly a Magyar Nemzetnek.)

A politikában tapasztalt Brüsszel-Moszkva iránykeresés a kozmoszipari együttműködésekben is jellemzi a magyar kormányt. A párizsi székhelyű ESA mellett hasonló feladatokra szövetkezik az oroszokkal Magyarország. Idén február elején jelent meg az a kormányhatározat, amelyik az orosz-magyar együttműködésről szól az űrkutatás és az űripar területén.

A munka előkészítésével Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert, illetve Seszták Miklós nemzeti fejlesztési minisztert bízták meg. A pénzt pedig Varga Mihály nemzetgazdasági miniszternek kell előteremtenie. Mindjárt idén 192 millió forintot kellett e célból átcsoportosítani a büdzsében. A kormányhatározat azonban azt is rögzíti, hogy a hosszú távú forrásokról is gondoskodni kell, mégpedig a 2018-as költségvetéssel kezdődően, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fejezetében.

Ennek azonban nem találni nyomát az előterjesztésben. Ott az űrtevékenységgel összefüggő kiadások címzettjeként kizárólag az ESA intézménye szerepel.

Baka F. Zoltán

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!