3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Meghozta gyümölcsét a BKK szigora, hiszen tavaly 55 százalékkal több pótdíjat fizettek be az utasok, mint egy évvel korábban.

Brutális mértékben megugrott a BKK-hoz befolyó pótdíjak összege tavaly - derül ki a társaság éves beszámolójából. Összesen 1,5 milliárd forint bevételre tettek szert ezen a jogcímen a korábbi 971 millió forint után. Ezen belül is főként az utólagos befizetések ugrottak meg, a tájékoztatás szerint ez a tétel 70,4 százalékkal, a helyszíni pótdíjfizetések pedig 33,7 százalékkal emelkedtek.

A pótdíj-behajtások hatékonyságát jól jelzi, hogy 15 százalékkal csökkent a még függőben lévő ügyek száma, 868-ról 735-re. Ezáltal összesen 23,3 milliárdos követelése van az utazóközönség felé a BKK-nak, egy évvel korábban ez még 27,5 milliárdot tett ki.

Persze, nem minden utas próbál bliccelni, sőt, egyre kevesebben lehetnek, hiszen 61,7-ről 63,7 milliárdra emelkedett a jegy- és bérletértékesítésből származó bevétel. Ez azonban a teljes bevételnek nagyjából a harmadát teszi ki, összesen ugyanis 89,3 milliárd folyt be a kasszába, ami elmarad az előző évi 93,9 milliárdtól. Emellé még 92,5 milliárdnyi egyéb bevételre is szert tettek, ami lényegében megegyezik a korábbi évivel. Utóbbi döntő része a fővárosi önkormányzattól érkező támogatás, ami tavaly 86,6 milliárd volt (2015-ben ennél valamivel többe, 89,5 milliárd folyt be).

A bevételek kisebb mértékű csökkenésével párhuzamosan a ráfordítások is visszafogottabban alakultak. Anyagjellegű ráfordításként 166,9 milliárdot számoltak el a korábbi 173 milliárd után, ezen belül jelentősen az igénybevett szolgáltatások értéke és a közvetített szolgáltatások mértéke
csökkent, mindkettő tényező a BKK Zrt. közútkezelői feladatellátásának átadásával van összefüggésben. Személyi jellegűként pedig 10 milliárdot költöttek az előző évi 11,1 után, ami a dolgozói létszám csökkenésével áll összefüggésben. Az átlagos állományi létszánn 1725 főről 1464-re csökkent.

Mindezek nyomán üzemi a pénzügyi eredmény figyelembe vételéve a BKK tavaly 283 millió forintos nyereséget tudott realizálni, ami 112 százalékkal haladja meg az előző évit 133 milliót.

A BKV sem panaszkodhat

Noha némileg a BKV bevétele is mérséklődött, 126,6 milliárdra 135,3 milliárdról, összességében elégedett lehet a 2016-os évvel a közlekedési társaság. A bevételek csökkenésével párhuzamosan a kiadások is mérséklődtek, viszont az egyéb ráfordításként elszámolt 40 milliárdos tétel "elvitte a nyereséget". Ez egyébként az M4 metróprojekt kapcsán térítés nélkül átadott tárgyi eszközök értékét jelenti.

Végeredményben mindössze 3,9 milliárd forintos nyereséget mutathat fel a BKV a korábbi 55,5 milliárd után. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!