Brutális mértékben megugrott a BKK-hoz befolyó pótdíjak összege tavaly - derül ki a társaság éves beszámolójából. Összesen 1,5 milliárd forint bevételre tettek szert ezen a jogcímen a korábbi 971 millió forint után. Ezen belül is főként az utólagos befizetések ugrottak meg, a tájékoztatás szerint ez a tétel 70,4 százalékkal, a helyszíni pótdíjfizetések pedig 33,7 százalékkal emelkedtek.
A pótdíj-behajtások hatékonyságát jól jelzi, hogy 15 százalékkal csökkent a még függőben lévő ügyek száma, 868-ról 735-re. Ezáltal összesen 23,3 milliárdos követelése van az utazóközönség felé a BKK-nak, egy évvel korábban ez még 27,5 milliárdot tett ki.
Persze, nem minden utas próbál bliccelni, sőt, egyre kevesebben lehetnek, hiszen 61,7-ről 63,7 milliárdra emelkedett a jegy- és bérletértékesítésből származó bevétel. Ez azonban a teljes bevételnek nagyjából a harmadát teszi ki, összesen ugyanis 89,3 milliárd folyt be a kasszába, ami elmarad az előző évi 93,9 milliárdtól. Emellé még 92,5 milliárdnyi egyéb bevételre is szert tettek, ami lényegében megegyezik a korábbi évivel. Utóbbi döntő része a fővárosi önkormányzattól érkező támogatás, ami tavaly 86,6 milliárd volt (2015-ben ennél valamivel többe, 89,5 milliárd folyt be).
A bevételek kisebb mértékű csökkenésével párhuzamosan a ráfordítások is visszafogottabban alakultak. Anyagjellegű ráfordításként 166,9 milliárdot számoltak el a korábbi 173 milliárd után, ezen belül jelentősen az igénybevett szolgáltatások értéke és a közvetített szolgáltatások mértéke
csökkent, mindkettő tényező a BKK Zrt. közútkezelői feladatellátásának átadásával van összefüggésben. Személyi jellegűként pedig 10 milliárdot költöttek az előző évi 11,1 után, ami a dolgozói létszám csökkenésével áll összefüggésben. Az átlagos állományi létszánn 1725 főről 1464-re csökkent.
Mindezek nyomán üzemi a pénzügyi eredmény figyelembe vételéve a BKK tavaly 283 millió forintos nyereséget tudott realizálni, ami 112 százalékkal haladja meg az előző évit 133 milliót.
A BKV sem panaszkodhat
Noha némileg a BKV bevétele is mérséklődött, 126,6 milliárdra 135,3 milliárdról, összességében elégedett lehet a 2016-os évvel a közlekedési társaság. A bevételek csökkenésével párhuzamosan a kiadások is mérséklődtek, viszont az egyéb ráfordításként elszámolt 40 milliárdos tétel "elvitte a nyereséget". Ez egyébként az M4 metróprojekt kapcsán térítés nélkül átadott tárgyi eszközök értékét jelenti.
Végeredményben mindössze 3,9 milliárd forintos nyereséget mutathat fel a BKV a korábbi 55,5 milliárd után.
mfor.hu