4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ha összehasonlítjuk a munkavállalói és a munkaadói terheket a visegrádi országok és a szomszédos Románia esetében, akkor úgy tűnik, hogy a sokat, sokszor kritizált adórendszerrel Orbán a régió egyik legigazságosabbja. Vagy mégsem?

Az elmúlt hetekben - lévén elkezdődtek a jövő évi minimálbérről szóló tárgyalások - meglehetősen sokszor lehetett olvasni a hazai alacsony bérszínvonalról, a béremelés szükségességéről, vagy éppen arról, hogy a munkabérrel kapcsolatos vállalkozói terheket csökkenteni kellene. Utóbbi szükségességét az elérhető adatok is alá tudják támasztani, holott ezzel párhuzamosan elmondhatjuk azt is, hogy a munkavállalókra rótt terhek területén igen jól állunk.

Egyszerűen megfogalmazva a többi visegrádi országokhoz és Romániához képest nálunk meglehetősen felemás a helyzet, hiszen

  • alacsonyak a bérek, viszont
  • nem is adóztatja túl az állam,
  • a munkaadókat viszont nagy sarccal sújtja.

Magyarországon a munkavállaló a bruttó béréből ugyanis összesen 34,5 százalékot adózik, amivel párhuzamosan a bruttó bérre vetítve a munkaadó még összesen 28,5 százalékot fizet. Vagyis mindössze 6 százalékponttal nagyobb teher van a munkavállalón, mint a munkaadón.

Miből áll ez össze?

Munkavállalói rész


16 százalék személyi jövedelemadó,
10 százalék nyugdíjjárulék,
7 százalék egészségbiztosítási járulék,
1,5 százalék munkaerőpiaci járulék.

A munkaadói rész


27 százalék szociális hozzájárulási adó,
1,5 százalék szakképzési hozzájárulás.

Az, hogy a magyar adórendszer 34,5 százalékkal terheli a dolgozó bérét, a második legalacsonyabb a vizsgált országok körében, ennél kevesebbet már csak csak a románok adóznak a bruttó bérük után, 32,5 százalékot. Ellenben a legnagyobb elvonás Lengyelországban van, 45,71 százalék.

Ha pedig a munkaadói járulékok rangsorát nézzük, akkor ennyire nem kedvező a helyzet, hiszen a 28,5 százalék a második legmagasabb teher a szlovák 35,2 százalék után. Ez pedig versenyképességi szempontból nem biztos, hogy a legszerencsésebb számunkra. Igaz, ezt az "előnytelen" helyezést bőven kompenzálja a nálunk beruházni kívánó vállalatok számára az, hogy régiós viszonylatban az egyik legalacsonyabb nálunk a fizetés. Vagyis, igaz, hogy kicsit többe kerül a munkaerő a járulékok alapján, viszont bérként kevesebbet kell fizetni számára.

A munkaadói és munkavállalói terhek segítségével kicsit komplexebben is vizsgálhatjuk a magyar adórendszert, mely alapján úgy tűnik, hogy Orbánnak sikerült a régió egyik legigazságosabbját összeraknia. Ennél ugyanis már csak a szlovákot tekinthetjük igazságosabbnak. A munkavállaló ugyanis 6 százalékponttal nagyobb terhet "kap" az államtól, mint a munkaadó. Ezzel szemben a Szlovákiában még ennél is kisebb a különbség, mindössze 3,2 százalékpontos. A munkavállalók a bruttó bérre vetítve ugyanis 38,4, a munkaadók pedig 35,2 százalékot fizetnek be az államkaszába. A harmadik helyen 9,05 százalékpont a különbség, és Romániához köthető.

szerk: az igazságos jelző meglehetősen relatív fogalom, hiszen egy munkaadónak lényegében irreleváns, hogy egy adót vagy járulékot a munkavállaló béréből kell kifizetnie, vagy azon felül. Cikkünkben az igazságos jelző pusztán a számokon alapul, az adórendszerünk ugyanis kiegyenlítetten terheli a munkavállalót és a munkaadót is. 

Lengyelország és Csehország adórendszere viszont már közel sem tekinthető ennyire kiegyenlítettnek és igazságosnak. Ott ugyanis sokkal nagyobb mértékben sarcolják a munkavállalókat, mint magát a munkáltatót. Egy cseh dolgozó ugyanis a bruttó béréből 42,8 százalékot fizetbe be az államkasszába adók és járulékok formájában, míg a munkaadójának a foglalkoztatás "csupán" a bruttó bér 11,5 százalékába kerül. A differencia 31,3 százalékpont.


Mindezek alapján - ha csak is ezt vizsgáljuk - az elmúlt évek adórendszerben bekövetkezett változásai a régió egyik legigazságosabb rendszerét hozta létre a magyar kormányfő. A foglalkoztatás költségei ugyanis közel egyenlő arányban terhelik a munkavállalót és a munkáltatót. Noha utóbbi esetében már csak az összehasonlítás alapján is indokolt lenne a járulékcsökkentés.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!