3p

Újabb kormányrendeletek jelentek meg vasárnap éjszaka a Magyar Közlönyben, ezúttal mind a járványhelyzethez szorosan kapcsolódó témában született, a rendvédelmi szervekről, honvédekről, büntetés-végrehajtásról, valamint az ingyenes parkolásról és a SZÉP-kártyáról is. Ezek közül emeltünk ki néhány fontosabbat, érdekesebbet. 

Rendvédelmi feladatokat ellátó szervek: kemény túlórázás jöhet

- a  heti szolgálatteljesítési idő és a szolgálati érdekből elrendelhető túlszolgálat együttes időtartama meghaladhatja a negyvennyolc órás heti időtartamot. A napi szolgálatteljesítési idő tizenkét óránál hosszabb is lehet, azonban a huszonnégy órát nem haladhatja meg. Az időbeosztást a szolgálatba lépést megelőző egy héten belüli időpontban is közölhetik a hivatásos állomány tagjával. A napi legalább nyolc óra egybefüggő pihenőidőbe a  lakásról a  szolgálatteljesítési helyre és az  onnan való visszautazás időtartam is beszámítható.

Bekeményíthetnek a rendőrök

- szabálysértést követ el, aki veszélyhelyzetben az  intézkedésre jogosult szerv vagy személy veszélyhelyzettel kapcsolatos megkeresésére lényeges adat tekintetében a  valóságnak meg nem felelő statisztikai adatot szolgáltat, vagy az  adatszolgáltatással kapcsolatban a valóságnak meg nem felelő felvilágosítást ad. A pénzbírság legalacsonyabb összege ötezer forint, legmagasabb összege ötszázezer forint.

Katonai rendészek járőröznek a Bosnyák téri piacon. Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Katonai rendészek járőröznek a Bosnyák téri piacon. Fotó: MTI/Balogh Zoltán

A katonák most nem léphetnek le

- ha a szerződéses állományba tartozó katona jogyviszonya a veszélyhelyzet ideje alatt szűnne meg, akkor az a veszélyhelyzet megszűnéséig automatikusan meghosszabbodik, sőt: az állomány nem mondhat le, nem szüntethetik meg jogviszonyukat.

Nem kell fizetni a parkolásért

- a helyi, önkormányzati tulajdonban lévő, valamint az országos közütak és állami utak mentén sem kell az autósoknak várakozási díjat fizetniük hétfőtől.

Túlóra az idősek otthonában is

- a veszélyhelyzet időtartama alatt az idősek otthonában foglalkoztatottak számára 24 órás műszak is elrendelhető. A 24 órás műszakot követően 48 óra összefüggő pihenőidőt kell biztosítani.

Karanténban lévő gyanúsítottat nem adunk ki, nem veszünk át

- a nemzetközi bűnügyi jogsegélyről szóló törvény rendelkezéseinek alkalmazása is változik: egyebek közt a kiadott személy átadása nem hajtható végre, ha az az elrendelt járványügyi elkülönítés, megfigyelés, zárlat vagy ellenőrzés szabályaival ellentétes. Ez fordítva, keresett személyekre is igaz - ők nem vehetőek át.

Börtönök, büntetésvégrehajtási intézetek: karanténban kezdenek a rabok

- nem vesznek ujj- illetve tenyérlenyomatot az elítéltektől, ha máshogy is megállapítható személyazonosságuk; a börtönbe vonuló elítéltek automatikusan 14 napos karanténba kerülnek. A koronavírus-gyanús, börtönbüntetés megkezdésére jelentkező elítélteket nem fogadják be a börtönök, helyette igazolást kapnak, és kórházba szállítják őket.

SZÉP-kártya: nem számíthatnak fel díjat a szolgáltatók

- a szolgáltatók a veszélyhelyzet megszűnését követő 60 napig a Széchenyi Pihenő Kártya juttatásként átutalt, fel nem használt pénzeszköz erejéig és annak terhére a munkavállalóval szemben díjat nem számíthatnak fel.

Mindez tehát a vasárnap éjjeli Magyar Közlönyben megjelent intézkedésekből olvasható ki.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!