A 4,0 százalékos várakozással szemben az infláció éves üteme 4,1 százalékra emelkedett júliusban, a júniusi, 3,7 százalékos éves drágulást követően – írja elemzésében az MBH Bank Elemzési Centrum igazgatója. Árokszállási Zoltán azt is megjegyzi, az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal drágult a fogyasztói kosár, ami ugyancsak meghaladta az általuk vártat. Az éves maginfláció 4,1 százalékról 4,7 százalékra gyorsult, ami jelentős emelkedés, és hasonlóképpen magasabb, mint amire számítani lehetett – áll az elemzésben.
A szakember szerint a meglepetést alapvetően a szolgáltatások általuk vártnál gyorsabb árnövekedése, valamint az élelmiszerek vártnál erőteljesebb drágulása okozta. A szolgáltatásokon belül az üdülési szolgáltatások ára 12 százalékot meghaladó mértékben emelkedett. Havi alapon összességében 1,1 százalékos volt a drágulás a szolgáltatási szegmensben, miközben az MBH Banknál ennél néhány tized százalékkal alacsonyabb szintre számítottunk. Ahogy arra számítani lehetett, a járműüzemanyagok 3,8 százalékos drágulással húzták felfelé a havi indexet.
A szakértő szerint a csütörtöki adat kellemetlen meglepetést jelent. Nem is feltétlenül a meglepetés mértéke nagy (hiszen az éves indexben ez csupán egy tized százalékpontot jelent az általunk várt 4,0 százalékhoz képest), hanem az infláció szerkezete – emeli ki Árokszállási. Az, hogy a szolgáltatások továbbra is 9 százalék feletti mértékben drágulnak éves alapon, egyelőre messze nincs összhangban a Magyar Nemzeti Bank (MNB) inflációs céljával. Az éves maginfláció a maga 4,7 százalékos értékével az MNB által várt 4,6 százalékos értéket ugyancsak meghaladja. Az élelmiszerek drágulása is a várt felett alakult, itt különösebb drágulásra nem számítottunk, ugyanakkor ez a csoport kívül esik a maginflációs tételeken – írja az elemzésben a szakember.
Ugyanakkor az is látható – teszi hozzá –, hogy a mostani negatív meglepetést a szolgáltatásoknál alapvetően az üdülési szolgáltatások árainak nagyon jelentős megemelése okozta, más termékkörökben ennél azért mérsékeltebb árazás látható. Ráadásul a következő hónapokban továbbra is arra lehet számítani, hogy 4 százalék alá visszacsökkenjen az éves headline index. Az MBH Bank elemzője rámutat: amit közelről kell figyelni, hogy a maginfláció a következő hónapokban milyen mértékben emelkedik majd tovább. Év végére a headline index továbbra is 4,5 százalék környékére várható a mai adatközlést követően. Éves áltagban egyelőre tartjuk a 3,8 százalékos előrejelzésünket erre az évre.
A 3 százalékos jegybanki inflációs cél stabilan fenntartható elérése csak 2025-ben, annak is inkább a második felében várható – hangsúlyozza Árokszállási Zoltán –, noha az éves átlagos infláció még a jövő évben is meghaladhatja még a 3 százalékot (előrejelzésünk 3,5 százalék). A júliusi inflációs adat meghaladja a várakozásaikat, ami továbbra is óvatosságot indokol az MNB részéről. Eközben azonban a nemzetközi kamatkörnyezetben egyértelmű csökkenést láttak az elmúlt napokban (különösen a tengerentúlon), ami legalább részben tartós lehet. Így, bár a mostani adat negatív meglepetést jelent, az MBH Banknál továbbra is úgy látják, hogy idén legalább egy kamatcsökkentés érkezhet még az MNB részéről, 6,5 százalékra. Azt hozzátesz, hogy ezen előrejelzésükben ráadásul lefelé mutató kockázatokat érzékelnek. Azonban a piaci kamatvárakozások az elmúlt hetekben váratlanul nagyot csökkentek, és a mai inflációs adat tükrében egyáltalán nem biztosak abban, hogy ezt a piaci várakozást az MNB le fogja tudni követni a következő hónapokban – zárul Árokszállási Zoltán elemzése.