4p

Néhány nappal azt követően, hogy kiderült, rekordösszegű TAO-támogatást kap a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány, a sportfejlesztési programjuk is nyilvánosságra került.

Ha a felcsúti fociakadémiáról van szó, nincs az a pénz, amit ne kapnának meg a fejlesztéseikhez, legalábbis erre következtethetünk abból, hogy a TAO-rendszer egyértelmű nyertese és 2011 óta már több mint 13 milliárd forintot "kalapoztak össze".

A 2016/2017-es szezonra összesen 2,9 milliárd forintot hagyott jóvá a Magyar Labdarúgó Szövetség - számoltunk be róla néhány nappal ezelőtt.

Azóta a friss sportfejlesztési program is nyilvánosságra került, így megtudhatjuk, hogy folytatódik a nagyívű beruházás, melyet még 2015-ben indítottak el.

"Három részből álló projektet indítottunk el 2015 évben, amely a "Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia Sportkomplexum" beruházás nevet kapta. Jellegében, elrendezésében igazodik az (...) eddig megépült organikus építészeti jellegeket viselő épületekhez. Az elkészült új, három ütemű beruházás együtt, majd Fedett Sportlétesítmény és konferencia központ célt szolgálja, fő funkciója a két kispályás labdarúgó pálya, egyik parketta burkolattal, a másik műfüves borítással, futópályával, boksz ringgel, fixen telepített kondicionáló gépekkel. A konferencia központ, amely nemzetközi színvonalon tervezett, szintén a sportközpontban kap helyet egy nagy és egy kis előadóteremből, tárgyalóból és előcsarnokból áll" - olvasható a sportfejlesztési programban.

Mindez azt jelenti, hogy

  • 1,8 milliárdnyi TAO-ból sportcsarnok épül (eredetileg 2,5 milliárdot igényeltek)
  • 636,7 millióból parkosítás történik,
  • 90,5 milliót pedig az engedélyezési és kivitelezési tervek készítésére adott az MLSZ.

A részletes leírás szerint a sportcsarnok két szabvány kézilabda méretű, edzésre is alkalmas pályát foglal magába, az egyikhez lelátórendszer is épül. Helyet kap még az épületben

  • egy futópálya,
  • több öltöző,
  • irodák,
  • szociális blokkok,
  • előadói terem,
  • tárgyalók,
  • büfé
  • és gépészeti és elektromos berendezések tárolására szolgáló helyiségek.

Ami a parkosítást illeti, a program szerint "a tervezett zöld felület jellegében, elrendezésében igazodik az Akadémia területén eddig kialakított zöldfelülethez".

Az, hogy fákat telepítenek és füvesítenek, magától értetődő, az viszont már-már "rongyrázásnak" és teljesen feleslegesnek tűnhet, hogy még egy kerti tavat is kialakítanak.

A nagyobb beruházás mellett vesznek többek között pályakarbantartó gépet, fűkaszát, fűnyírót, traktort, gyepszellőztető gépet, sőt, egy Ford Tranzit Ambiente 2.2 TDCi-t is. Utóbbira azért van szükség, mert

"a stadion területe folyamatosan növekszik, új létesítményekkel bővül, a karbantartási eszközök szállításához szükséges szállítóeszköz".

Valamiben Felcsút világelső lett - már megérte

Munkabérekre is kapnak közpénzt

Ahogy 2015-ben, 2014-ben és 2013-ban, úgy idén is 103,478 millió forintnyi TAO-pénzt kapott a felcsúti fociakadémia személyi jellegű ráfordításokra. Így részben közpénzből van fedezve egyebek mellett a fotósok, a játékos megfigyelők, irodai adminisztrátorok, szakácsok, a szertáros, a karbantartók fizetése is. Noha 2015-ben 112 alkalmazottra igényeltek támogatást, ez idén 95 főre csökkent, melyből mindössze 4 részmunkaidős.

Bár első ránézésre leépítés tűnik ki a számokból, új emberekre is szükség volt az akadémián. Így felvettek egy gondnokot és egy anyagbeszerzőt is, utóbbi feladata az akadémia működéséhez szükséges anyagok, tisztítószerek, eszközök beszerzése. A feladatot teljes állásban, havi bruttó 166 ezer forintért végzi a dokumentum szerint.

Ha már a béreknél tartunk, csoda, hogy nem zeng a felcsúti aréna a bérfeszültség nyomaitól. Ugyanazon munkakörökön belül ugyanis óriási különbségek mutatkoznak.

Így például van irodai adminisztrátor, aki 184 ezerért végzi a munkáját és van, aki 241 ezerért ugyanúgy teljes munkaidőben. A karbantartók között még nagyobb a szórás: a legalacsonyabb fizetés 184 ezer forint, míg a legmagasabb 380 ezer. 110 ezer forintos differencia van a teljes állású kommunikációs munkatársak bérei között is, de a három szakács fizetése sem egységes: van, aki bruttó 178 ezerért, van, aki 199 ezerért és a harmadik 245 ezerért készíti el a betevő falatokat.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!