Az uniós közbeszerzési értesítőben megjelent hirdetmény szerint a Magyar Nemzeti Bank az Értéktár Programja bővítése érdekében 6 festményt vásárolt meg összesen 880 ezer euró értékben. Ez 310 forintos árfolyammal számolva 272,8 millió forintos vételárat jelent.
Matolcsyék ennyi pénzért Csernus Tibor 6 festményét:
- Kékrops lányai - 1985/86 olaj vászon,
- Atalanta és Hippomenés - 1986, olaj vászon,
- József és testvérei - 1987, olaj vászon,
- Cím nélkül - 1987, olaj vászon
- Absolom - 1987, olaj vászon
- Csendélet szilvákkal - 1983, olaj vászon.
A képek tulajdonjogát a jegybank Kreinbacher Józsf Pétertől tudta megszerezni, a milliárdos vállalkozótól, borásztól. Kreinbacher cége, a Metál Holding a magyar piac mellett Németországban és Oroszországban is jelen van. Főleg könnyűszerkezetes üzemcsarnokokat, gyárakat és áruházakat építenek. A Metál Holding volt az egyik jelentős beszállítója a kecskeméti Mercedes-gyárnak is. A győri Audi-gyár építkezésén pedig a prés- és fényezőüzem munkálatait végzik.
Csernus Tibor 2007-ben bekövetkezett haláláig élt és alkotott Párizsban, ahol munkásságát elismerték. Habár műveit kiállították a francia fővároson kívül, New Yorkban és Rómában is, Budapesten csak 1989-ben rendezték meg első önálló tárlatát. Stílusát még első párizsi útjáról visszatérve „mágikus realizmusnak” nevezték - írja a librarius.hu. Képzőművészeti hagyatékát 2009-ben hozta haza Franciaországból a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány (KOGART): hatvan festmény, csaknem háromszáz pasztell- és szénrajz, valamint legalább hatszáz illusztrációja került így Magyarországra.
mfor.hu