3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A pórul járt tisztességes vállalkozók várnak a pénzükre.

Múlt év végén jött a hír arról, hogy a Miniszterelnökség visszavonta a Vidékfejlesztési Program keretében kiírt egyik pályázatát. Azt tudni lehetett, hogy a nagyszámú visszaélések miatt került sor erre a lépésre, de a Miniszterelnökséget vezető miniszter most azt is elárulta, hogy milyen trükkel próbálkoztak a csalók.

Lázár János

Arról a pályázatról van szó, amely a vidéken élők vállalkozásainak elindítását, illetve a mezőgazdasági tevékenységek diverzifikációját segítette volna. A felhívás még 2016 augusztusában jelent meg, a benyújtás abban az évben októberben indult, a leállítására pedig egy hónap múlva került sor.

Ennek oka pedig az volt, hogy a 13,85 milliárd forintos keretre több mint 11 ezer kérelem érkezett, közel 140 milliárd forint forrásigénnyel – derül ki abból a levélből, amelyben Vadai Ágnes DK-s képviselő kért felvilágosítást Lázár Jánostól.

A miniszter a múlt hét végén közzétett válaszában kifejtette, hogy a pályázat visszavonásáról 2017 december 29-én döntött a Miniszterelnökség.

Lázár szerint „a megyei kormányhivataloktól kapott információk alapján tömegesen fordultak elő azonos tartalmú, vagy csak csekély mértékben különböző kérelmek, üzleti tervek a benyújtott pályázatok között. Tekintve, hogy ezek nem lehetnek valósak, egyértelműen mesterséges körülmény megteremtése áll fenn, amelyet egyes személyek bizonyos társadalmi csoportok kiszolgáltatottságát kihasználva próbáltak megvalósítani.”

A miniszter tájékoztatása szerint előfordult, hogy egyes megyékben gépjárművekkel szállították a kormányhivatalokhoz a potenciális „ügyfeleket”, hogy a pályázat benyújtásához szükséges regisztrációs számokat igényelhessenek.

Az ügyben 2016. december 20-án tettek feljelentést, amelyhez 2017 decemberében az újabb információk alapján kiegészítő feljelentést nyújtottak be. A nyomozás jelenleg is zajlik.

A kérelmek több mint a feléről derült ki a Magyar Államkincstár által elvégzett jogosultsági ellenőrzésen, hogy nem áll valós fejlesztés mögöttük. Így a pályázati felhívásban megfogalmazott célok nem teljesülhettek volna, emiatt döntött a Kormány a felhívás visszavonásáról – közölte Lázár.

De mi lesz azokkal a jelentkezőkkel, akiknek tisztességesek voltak a szándékaik? Róluk is szó esett a tavaly év végi közleményben. Ezek szerint a Miniszterelnökség vizsgálja annak a lehetőségét, hogy azok a vidéki mikrovállalkozások, amelyek tisztességes úton szerettek volna támogatáshoz jutni, megfelelő mértékű forráshoz jussanak a valódi fejlesztési igényeik megvalósításához.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!