4p

Egyes elemzők szerint kidurrant a Bitcoin lufi, amit a kriptovaluta árfolyama is alátámaszt. A Bitcoin két hét alatt 5000 dollárról 3000-ig zuhant, több tízmilliárd dollárt veszítve így értékéből.

Elképesztő vágtát mutatott be a Bitcoin, 2016 és 2017 nyara között, 500 dollár körüli szintről 5000 dollárig száguldott egy egység a digitális pénznemből. A nagy vágta azonban az elmúlt két hétben hirtelen a végéhez ért, és a Bitcoin árfolyama látványosan zuhanni kezdett. Ebben szerepet játszott többek között az, hogy az egyik legfontosabb piacának számító helyen, Kínában betiltották összes bitcoin tőzsdét.

A csütörtöki beszámolók szerint a tőzsdefelügyelet szóban utasította a kriptopénz tőzsdék üzemeltetőit, hogy függesszék fel a kereskedést. A BTCC China elektronikus kereskedelmi platform, az egyik legnépszerűbb kínai digitális deviza tőzsde csütörtökön már be is jelentette, hogy szeptember 30-án leállítja a kereskedést a virtuális devizákkal. Az indoklásban arra a szeptember 4-i rendeletre hivatkoztak, amelyben a kínai jegybank illegálisnak minősítette és betiltotta a kriptodeviza kibocsátásával történő tőkegyűjtést.

Emellett több tekintélyes pénzügyi intézmény vezetője, például a JP Morgan Chase vezérigazgatója is meglehetősen negatív véleményt fogalmazott meg a Bitcoin kapcsán. A 99 milliárd dolláros vagyon felett diszponáló Oaktree Capital befektetési alapkezelő, első embere Howard Marks pedig egyenesen pilótajátéknak titulálta a Bitcoin rendszert.

Az, hogy az állam számára ellenőrizhetetlen pénzügyi folyamatok zavarták a kínai vezetést nem meglepő, és egyes szakértők szerint éppen a kriptovaluták sikerét mutatja, hogy betiltották ezek kereskedelmét Kínában. Ahogy feltételezhetően a mostani pénzügy rendszer haszonélvezőinek a szemét is csípi az a részben velük szemben kialakuló pénzügyi struktúra, amely a blockchain technológián alapul. Így akár az ő véleményüket is lehet kritikai éllel kezelni. Az ugyanakkor tény, hogy a Bitcoin és a hozzá hasonló eszközök sokszor illegális tranzakciók lebonyolítását szolgálták. Ahogy azt a kritikát is nehéz cáfolni, hogy a Bitcoin árfolyamának őrült száguldozását nem a való piaci igény, sokkal inkább a vérszemet kapó spekulánsok táplálták. Vélhetőleg sokuk szenvedett el a napokban jelentős anyagi veszteséget, hiszen mind a Bitcoin, mind a második legnépszerűbb digitális pénz, az Ethereum több tízmilliárdot veszített összesített értékéből.

Augusztus végén még szárnyalt, azóta zuhan az Ether'

A kriptoeszközök értékvesztése pedig egyelőre éppen olyan féktelen, amilyen az emelkedésük volt. A Bitcoin például csak csütörtökön 14 százalékot zuhant, amelyre pénteken még 10 százalék veszteség jött rá. Nem járt jobban a második legnépszerűbb digitális pénz, az Ethereum sem, amely egy nappal korábban 17 százalékot zuhant, majd pénteken még közel 10 százalékot.

A rémisztő zuhanás ellenére egyébként még mindig igen komoly nyereségben van, aki az év elején vásárolt ilyen eszközöket, hiszen januárban még 1000 dollár körül volt a Bitcoin kurzusa. Mindez tehát közel 300 százalékos nyereséget jelent szemben a történelmi rekordokat döntő amerikai tőzsdeindexekkel, legyen szó a 30 legnagyobb vállalatot tükröző Dow Jones (DJIA) vagy a nagyobb merítést mutató S&P 500-asról, melyek „csupán” 10 százalék feletti növekedést értek el.

Mindenesetre a mostani zuhanás után sok spekulatív pozíció eltűnhet ezekből az eszközökből, így rövid távon nem lenne meglepő további árcsökkenésük sem a szakértők szerint. Hosszabb távon a sorsukat az fogja meghatározni, miként tudnak majd úgymond kooperálni a kriptovaluták a szabályzó hatóságokkal. Ha ugyanis ezt meg tudják oldani, akkor a mögöttük lévő technológia biztosíthatja a sikerüket több éves távlatban.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!