3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tavaly év végén a korábbi években jól megszokott folyamatok zajlottak a kormány jegybanknál vezetett számláján.

2017 decemberében 693,9 milliárd forintnyi likvid tartaléka volt a kormánynak a jegybanknál vezetett számláján (Kincstári Egységes Számla) - derül ki a Magyar Nemzeti Bank előzetes statisztikai mérlegéből. Az állomány 267,4 milliárd forinttal alacsonyabb a novemberinél, az egy évvel korábbi szintnél pedig 446 milliárddal kevesebb. A csökkenés olyan mértékű volt most év végén, hogy ezzel 2 éves mélypontra süllyedt a betétállomány nagysága.

Utoljára ennél kevesebb pénze a kormánynak 2015 decemberében volt, 659,6 milliárd forint.

Most decemberben a csökkenés főként a forintbetétek állományát érintette, a korábbi 620 milliárd után 385 milliárd maradt a számlán, a devizarészen csak minimális változás történt, 341 milliárdról 308-ra apadt az állomány.

Az év végi változás lényegében megfelel a korábbi években mutatott kormányzati gyakorlatnak, mivel év közben a betétállomány feltöltése jellemző, hogy aztán év végén legyen miből költekezni. Persze, a kormány ezt az eszközt az államadósság csökkentésére is felhasználta és a korábbi években állampapírok visszavásárlása is fordított pénzt a költségvetési kiadások finanszírozása mellett. Most azonban elsősorban az uniós programok előfinanszírozása, az év végi tetemes pénzforgalmi hiány és a decemberi pénzosztogatás az, ami a mélypontra süllyedő betétállományhoz hozzájárult.

Az alacsony kormányzati betétállomány kockázatokat is rejt magában, igaz, a jelenlegi körülmények között nehéz elképzelni az alábbi forgatókönyv bekövetkezését. A piaci körülmények bármikor, szinte egyik napról a másikra alakulhatnak úgy, hogy nehezebbé válik a magyar állampapírok értékesítése, így a forrásbevonás. Ezért a költségvetési hiány finanszírozása is okozhat problémákat. A korábbi évek tapasztalatai alapján a büdzsé jellemzően "fejnehéz" szokott lenni, vagyis a nagyobb hiányok mindig az év első felében mutatkoztak. Ezt a tendenciát a tavalyi év borította fel, a második félévben az uniós programok előfinanszírozása miatt ugyanis tetemes hiányok jelentkeztek. A költségvetési hiányok finanszírozása mellett a lejáró állampapírok is fedezetet igényelnek, tehát problémásabb piaci körülmények és alacsony betétállomány mellett ez is nehézzé válhat.

Jelenleg azonban sem a költségvetési, sem a piaci folyamatok nem utalnak hasonló jellegű problémák felmerülésére.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!