3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Törökország gazdasági összeomlása már pár éve érik. 2008-9 után mindenkinek megadatott az esély, hogy észbekapjon, és egyenesbe rántsa a saját gazdaságát, lecsökkentve a korábban kialakult túlzásokat.

A legtöbb feltörekvő ország persze nem így tett, hanem inkább elárasztották hitellel/kormányzati költekezéssel a gazdaságot, és visszakettő-padlógáz.

Ezek közül Brazília és Oroszország már földbe is állt, sőt az utóbbi a kifejezetten ortodox válságkezelés hatására már kifelé jön belőle (legalábbis az akut részéből, ui. a krónikus problémákat nem oldották meg), viszont Törökország eddig valahogy mindig megúszta. Megúszta annak ellenére, hogy hihetetlen bérnövekedés és hitelkiáramlás volt, a gazdaság teljesen elvesztette versenyképességét ( a török nettó átlagbér a magyarral egyenlő, ami minden irányból nézve nonszensz), ingatlanbuborék alakult ki, és a gazdasági vezetés egyre inkább megpróbálta kijátszani a közgazdaság néhány alapvető szabályát (habár tényleg nem sok olyan van, amire támaszkodhatunk, azért azt a néhányat nehéz kikerülni).

A puccs után azonban végképp fenntarthatatlanná vált a helyzet. Mivel az országnak komoly folyó fizetési mérleg hiánya van, ez azt jelenti, hogy folyamatosan külső finanszírozásra szorul, azonban az autoriter rendszerből egyre inkább diktatúrába csúszó buborékot senki sem akarja finanszírozni, hiszen ki tudja, hogy a puccs hatására láthatóan kissé megkattant Erdogan mit tesz? Mivel azonban nincsen külső finanszírozás, a török líra elkezdett gyengülni. Adódik a logikus megoldás: kamatot kell emelni, visszafogni a kormányzati költekezést, és helyre lehet rakni mindent. A probléma az, hogy ez szinte azonnal recesszióba döntené - s mivel komoly túlzások alakultak ki az elmúlt években a gazdaságban, ezért vélhetően mély és hosszabb recesszióba - a gazdaságot, ezt pedig Erdogan nem kockáztathatja. Ha viszont nem emelnek kamatot, akkor a líra gyengül. Amikor azt olvashatjuk, hogy a patrióta török borbély már ingyen hajvágást ígér (//www.voanews.com/a/turkey-president-erdogan-lira-free-fish/3625566.html) annak aki bebizonyítja, hogy dollárját leváltotta lírára (azaz segített erősíteni a helyi pénzt, erre kérte Erdogan a hazafiakat), akkor az kb. ugyanaz, mintha hangosbemondóról szólnának: meneküljön ki merre lát! Ilyen trükkökkel nem lehet megállítani a lakosságot, és a korábbi évek hiperinflációjára emlékezve sok török - bármilyen hazafiatlan is ez - inkább dollárt vesz, amivel tovább gyengíti a lírát, és fogyasztja a jegybank krónikusan alacsony devizatartalékait.

Habár a korábbi években is többször gondoltam, hogy mostmár a törökökön a sor, nem fogják megúszni (de eddig mégis mindig sikerült valahogy) most azt gondolom, hogy minden eddiginél nagyobb az esélye, hogy egy komoly deviza+gazdasági válságon essenek át. Nem nagyon látszik más kiút a fenti problémahalmazból, mint a líra átválthatóságának megszüntetése, a tőkekorlátozások bevezetése, illetve a török bankokban lévő dollárbetétek (részleges?) kötelező lírára való konverziója, mint az anno Jugoszláviában történt a márkabetéteiket otthon tartókkal.

A probléma akkor is nagy lenne, ha Törökország (fél)demokrácia maradt volna, de így, teljes diktatúra felé haladva jó esélyük van a teljes elvenezuelásodásra, egy ilyen országba épeszű befektető nem fektet be. Ki lesz az aki a folyó mérleg hiányát finanszírozza? És miből fogják az eddig felhalmozott dolláradósságaikat törleszteni? Nem nagyon látok más lehetőséget, mint a lakosság kirablását, és utána a súlyos válságot. 2017-ben érdemes lesz Törökországra figyelni, komoly kockázati forrás egész Európára.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!