A második negyedév végén 10 498-an dolgoztak a BKV-nál, ami 175 fővel kevesebb az első negyedévinél, vagyis ennyi dolgozótól vált meg a közlekedési társaság három hónap alatt - derül ki a társaság honlapjára feltöltött dokumentumból. A leépítés döntő többségében a teljes munkaidőben foglalkoztatottakat érintette, a nem teljes munkaidős létszám egy fővel 172-re csökkent, míg a nyugdíjas kollégák 4-gyel többen, 29-en lettek.
A BKV sajtóosztálya megkeresésünkre közölte,
"a dolgozói létszám csökkenése főleg az Autóbusz- és Trolibusz Üzemeltetési Igazgatóság területét érintette, melynek hátterében elsősorban az új autóbusz-üzemeltetési modell miatti teljesítménycsökkentés áll."
Az indoklás összhangban áll a társaság egyik év eleji közleményével, melyben előre jelezték a leépítés szükségességét, mivel az új buszüzemeltetési modell miatt harmadával csökkent a buszos üzletág teljesítménye. A gazdaságos működés biztosításához pedig szükséges a létszámcsökkentés, mely az akkori közlemény szerint 96 munkavállalót érinthet. Ezt azonban már önmagában a második negyedévi elbocsátás mértéke is meghaladta, ha pedig az első három hónapban bekövetkezett változást is figyelembe vesszük, akkor
idén összesen már 346 dolgozójától vált meg a BKV.
Noha alapvetően a gazdaságos működés biztosítása a cél az átszervezésekkel és a leépítésekkel, a bértömegegen ennek pozitív hatása egyelőre nem igazán mutatkozik meg. A második negyedévben ugyanis a dolgozókra 10,3 milliárd forintot költöttek bérként, ami közel 320 millióval haladja meg az első negyedévit. Igaz, a korábbi évek tanúságai szerint a második negyedéves bértömeg-növekedés megszokott folyamat, a számok alapján egyelőre mégsem mutatkozik érdemi csökkenés.
Székely Sarolta
mfor.hu