Bár 44 év után sikerült kijutnia a magyar válogatottnak az Európa-bajnokságra, az első osztályú magyar fociról mégsem lehet ódákat zengeni. A magyar klubfoci ugyanis messze van még attól, hogy stabil szereplője legyen a nemzetközi kupáknak, hiába vágya ez Orbán Viktornak. A folyamatos veszteséggel működő gazdasági társaságokat sok esetben a politikai kapcsolatok és a tulajdonosok milliárdjai mentik meg attól, hogy végérvényesen lehúzzák a rolót. Márpedig erre az elsőosztályú klubok döntő többségének jó esélye lenne számításaink szerint.
A csapatokat működtető gazdasági társaságok legfrissebb beszámolói alapján a tőkefeszültség (adósságráta) segítségével megvizsgáltuk, melyik gárda mennyire eladósodott.
A tőkefeszültség, vagy adósságráta azt mutatja meg, hogy a vállalkozás milyen mértékben támaszkodik külső forrásokra (összes kötelezettség/saját tőke). Ebben az esetben a 100 százalék körüli, vagy annál kisebb részarány tekinthető "egészségesnek".
Az elsőosztály 12 csapata egyáltalán nem büszkélkedhet szép számokkal, hiszen
mindössze két gárda van, amelyiknek elfogadható szinten van az adósságrátája: a DVSC 39 százalékkal és a Videoton 82 százalékkal.
A felhők azonban itt beborítják az eget, hiszen 2014-hez képest mindkét csapatnál nőtt a külső forrás mértéke a saját eszközökhöz képest.
Ha az adósságráta alapján felállított rangsort nézzük, akkor a dobogó harmadik fokán 109 százalékkal a kiesett Puskás Akadémia és a Paks szerepel. Esetükben azonban már javuló gazdasági helyzetről beszélhetünk, hiszen 2014-hez képest csökkent az adósságráta.
Hozzájuk hasonló helyzetben van még
- a Haladás,
- a Honvéd,
- a Diósgyőr,
- és a Vasas.
A leginkább eladósodott csapat tavaly a Fradi lett, ahol az adósságráta 486 százalékos volt. Vagyis ez azt jelenti, hogy 3-szor több pénzzel tartozik másoknak, mint amennyivel rendelkezik.
Ennek ellenére azonban mégsem a zöld-fehérek vannak a legszorultabb helyzetben. Az Újpestnél ugyanis már két éve mínuszos a saját tőke, ami sürgős tulajdonosi anyagi beavatkozást igényel a fennmaradás érdekében.
Noha a Puskás Akadémia és a Békéscsaba kiesett az első osztályból, az átlagon az újoncok sem fognak segíteni. A Gyirmótnak 2-szer több tartozása van, mint amennyi saját tőkével rendelkezik, a Mezőkövesd pedig a 2014-es kezelhető mértéket jelentő 57 százalékos adósságrátáját 200 százalékra növelte tavaly.
Összesen egyébként az NBI-es csapatok 6,1 milliárdos tartozással rendelkeztek tavaly, amivel szemben a klubok 3,6 milliárdnyi saját tőkével bírtak. A csapatok zöménél azonban nem áll fenn közvetlenül csődveszély, hiszen döntő részben a tulajdonosok irányába vannak eladósodva a klubok.
Székely Sarolta
mfor.hu