3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Alig találtunk a magyar NBI-ben olyan klubot, melynek anyagi helyzete stabil lábakon állna annyira, hogy a becsődölés ne veszélyeztetné őket.

Bár 44 év után sikerült kijutnia a magyar válogatottnak az Európa-bajnokságra, az első osztályú magyar fociról mégsem lehet ódákat zengeni. A magyar klubfoci ugyanis messze van még attól, hogy stabil szereplője legyen a nemzetközi kupáknak, hiába vágya ez Orbán Viktornak. A folyamatos veszteséggel működő gazdasági társaságokat sok esetben a politikai kapcsolatok és a tulajdonosok milliárdjai mentik meg attól, hogy végérvényesen lehúzzák a rolót. Márpedig erre az elsőosztályú klubok döntő többségének jó esélye lenne számításaink szerint.

A csapatokat működtető gazdasági társaságok legfrissebb beszámolói alapján a tőkefeszültség (adósságráta) segítségével megvizsgáltuk, melyik gárda mennyire eladósodott.

A tőkefeszültség, vagy adósságráta azt mutatja meg, hogy a vállalkozás milyen mértékben támaszkodik külső forrásokra (összes kötelezettség/saját tőke). Ebben az esetben a 100 százalék körüli, vagy annál kisebb részarány tekinthető "egészségesnek".

Az elsőosztály 12 csapata egyáltalán nem büszkélkedhet szép számokkal, hiszen

mindössze két gárda van, amelyiknek elfogadható szinten van az adósságrátája: a DVSC 39 százalékkal és a Videoton 82 százalékkal.

A felhők azonban itt beborítják az eget, hiszen 2014-hez képest mindkét csapatnál nőtt a külső forrás mértéke a saját eszközökhöz képest.

Ha az adósságráta alapján felállított rangsort nézzük, akkor a dobogó harmadik fokán 109 százalékkal a kiesett Puskás Akadémia és a Paks szerepel. Esetükben azonban már javuló gazdasági helyzetről beszélhetünk, hiszen 2014-hez képest csökkent az adósságráta.

Hozzájuk hasonló helyzetben van még

  • a Haladás,
  • a Honvéd,
  • a Diósgyőr,
  • és a Vasas.
A leginkább eladósodott csapat tavaly a Fradi lett, ahol az adósságráta 486 százalékos volt. Vagyis ez azt jelenti, hogy 3-szor több pénzzel tartozik másoknak, mint amennyivel rendelkezik.

Ennek ellenére azonban mégsem a zöld-fehérek vannak a legszorultabb helyzetben. Az Újpestnél ugyanis már két éve mínuszos a saját tőke, ami sürgős tulajdonosi anyagi beavatkozást igényel a fennmaradás érdekében.

Noha a Puskás Akadémia és a Békéscsaba kiesett az első osztályból, az átlagon az újoncok sem fognak segíteni. A Gyirmótnak 2-szer több tartozása van, mint amennyi saját tőkével rendelkezik, a Mezőkövesd pedig a 2014-es kezelhető mértéket jelentő 57 százalékos adósságrátáját 200 százalékra növelte tavaly.

Összesen egyébként az NBI-es csapatok 6,1 milliárdos tartozással rendelkeztek tavaly, amivel szemben a klubok 3,6 milliárdnyi saját tőkével bírtak. A csapatok zöménél azonban nem áll fenn közvetlenül csődveszély, hiszen döntő részben a tulajdonosok irányába vannak eladósodva a klubok.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!