3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A horvát leányvállalat, az INA újraindíthatja 2012-ben megszakított termelését, amire esély nyílhat az új szír vezetés alatt.

A Mol horvátországi érdekeltségének, az INA-nak korábban kiterjedt mezői voltak Szíriában. Ezeknek a mezőknek az újra birtokba vétele. és a termelés valamint az abból fakadó haszon az Aszad-rendszer bukásával ismét a felszínre került, amelyet a horvát sajtó is taglalt a napokban — írja laptársunk a szintén a Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó Privátbankár.

A Mol székházában régi-új mezők megnyitásában reménykedhetnek
A Mol székházában régi-új mezők megnyitásában reménykedhetnek
Fotó: Wikipédia

Az INA szíriai mezőinek teljes területe körülbelül 4500 négyzetkilométeren terül el Szíria középső részének sivatagos vidékén, körülbelül 250 kilométerre Damaszkusztól. Az INA által kezelt Hajan blokk hat olaj- és gázmezőt foglal magában. Teljes infrastruktúrát építettek ki – csővezetékeket, olaj- és gázállomásokat, valamint minden szükséges létesítményt a termeléshez. Emellett próbaüzemre bocsátották a Jihar központi gáztisztító állomást is, amelyhez egy cseppfolyósított kőolajgáz-üzem (LPG-üzem) is tartozik — írja a horvát Tportal.

Az INA lett sikeres

Az 1990-es években a Mol és az amerikai olajcégek eredménytelenül kerestek olajat ezeken a területeken, de az INA szakértői 1998-ban sikereket értek el – írja a Novi list.

A szíriai polgárháború elindulása után az INA 2012. február 27-én vis maiort hirdetett és kilépett az országból, de ennek ellenére helyi partnere folytatja a termelést, „amit illegálisnak tartunk” – mondta erről Tatai József, a Mol nemzetközi vállalkozásokért felelős vezetője 2012. szeptember 10-én Genfben — írta akkor a Mees olajipari portál.

A szíriai termelésből származó bevétel az üzleti tevékenység megszakítása előtt havi 65 millió dollárt, azaz évente körülbelül 780 millió dollárt tett ki.

Az INA kivonulása után a létesítményeket a szíriai hadsereg vette át, 2016-ban pedig az Iszlám Állam lázadói.

Hernádi Zsolt a Mol elnök-vezérigazgatója lehet, hogy csettinthet egyet
Hernádi Zsolt a Mol elnök-vezérigazgatója lehet, hogy csettinthet egyet
Fotó: MTI

Figyelemmel kísérik

Most az INA azt állítja, hogy nincs tudomásuk a 13 éve nem kezelt olaj- és gázmezők állapotáról, de úgy vélik, hogy „a nyilvánosan elérhető adatokból kitűnik, a kutak és a termelő létesítmények a háború alatt megsérültek. Ezenkívül a szír nemzeti vállalat idővel részben kimerítette a készleteket”. 

„Amíg a szankciók érvényben vannak, a vállalat semmilyen módon nem végezhet üzleti tevékenységet és nem kezelheti szíriai vagyonát. Az INA évek óta aktívan figyeli a helyzetet, és készen áll reagálni, ha a körülmények megváltoznak” – tették hozzá.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!