3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Maximum százmillió forintos bírságot kaphat a Morgan Stanley, ha kiderül, hogy befolyásolni akarta a piacot a szerdai elemzésével, melyben negatív kilátásokat fogalmazott meg az OTP-ről. A PSZÁF a mostani helyzetben fokozottan figyeli a tőzsdei elemzéseket, hogy felderíthesse a hasonló ügyeket.

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) péntek reggel jelentette be, hogy piacfelügyeleti eljárást kezdeményez a Morgan Stanley miatt a szerdán kiadott elemzésével kapcsolatban. A felügyelet szerint ugyanis az amerikai bank szakemberei tiltott piacbefolyásolást hajtottak végre azzal, hogy erősen negatív elemzést jelentettek meg az OTP-vel kapcsolatban. A bírság maximum százmillió forint lehet, vagy az elért árbevétel négyszerese.

A szerdán megjelent Morgan Stanley-elemzés 2600 forintos célárat határozott meg az OTP-re, ugyanakkor a legrosszabb szcenárió szerint akár 600 forintos árfolyamot is elképzelhetőnek tartottak az elemzők. A megjelenés után zuhanni kezdett az OTP árfolyama, két nap alatt több mint 15 százalékkal esett vissza részben az elemzés hatására.

"Meg kell vizsgálni, milyen ügyletek születtek a Morgan Stanley-elemzés hatására, akár az árbevétel négyszerese, illetve maximum 100 millió forint is kiszabható bírságként. Az már a PSZÁF dolga lesz, hogy bebizonyítsa: ezek az ügyletek az elemzés hatására születtek" - nyilatkozta az mfor.hu kérdésére Binder István, a PSZÁF szóvivője.

Néhányan régóta mondják, hogy meg kellene regulázni az elemzőcégeket, mivel az mégsem működik, hogy bármilyen értékelést közzé tehetnek felelősség nélkül. Nos, már most is van felelősségük a vállalatoknak, ugyanis a 2001. évi CXX. számú törvény, vagyis a Tőkepiacokról szóló törvény szabályozza a tiltott piacbefolyásolást. Az persze egy másik kérdés, hogy mennyire sikeresen.

A törvény egyik sarokpontja például, hogy a megalapozatlan, hamis információ közlése csak akkor minősül piacbefolyásolásnak, ha a közlő tudatában van annak, hogy hamis információt tesz közzé. Azaz jelen esetben elég lenne csak annyit mondania a Morgan Stanleynek: ők bizony nem tudtak arról, hogy az elemzésük nem hiteles.

Persze a helyzet nem ilyen egyszerű, ugyanis ha az elemzés befektetési ajánlásnak minősül, akkor a PSZÁF kérésére a Morgan Stanley köteles bizonyítani, hogy az ajánlás szakmailag hiteles. Emellett a törvény azt is elvárja, hogy az elemzést készítő cég a lehető legnagyobb gondossággal járjon el a közzétételkor.

"Nem túl gyakori, hogy a PSZÁF-nak ilyen ügyben kelljen piacfelügyeleti eljárást kezdeményeznie, de volt már példa hasonlóra, két hete például egy hazai brókercéget marasztaltunk el az elemzése miatt" - mondta el az mfor.hu-nak a Felügyelet szóvivője.

Binder István hozzátette azt is: a PSZÁF a mostani helyzetben fokozottan figyel az ilyen jellegű tőzsdei elemzésekre, illetve a lehetséges piacbefolyásolási kísérletekre.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!