3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Közel egy éve jártak a mélyponton a világ tőzsdéi, azóta a történelem egyik legnagyobb hossza tombol a világ részvénypiacain. Ha sikerül új csúcsra menni, akkor talán az almanachokban is elismerik, bikapiaccal van dolguk a befektetőknek.

Hatalmas mozgások hatalmas ellenirányú mozgásokat szülnek - igaz ez a tőzsdékre is. Míg a 2007-2009-es medvepiac során a világon a leginkább követett index, az S&P-500-as értékének 55 százalékát veszítette el, az azóta tartó hegymenetben 70 százalékkal került feljebb a januári csúcsig. Ez az előző medvepiac veszteségeinek valamivel több mint 50 százaléka. Az egyik legrégebbi árfolyamelmélet szerint egy-egy részvénypiaci kilengést követő ellenirányú mozgás az előző, trendirányba történő mozgás egyharmadát, kétharmadát, de leggyakrabban a felét hozza vissza, ezért ha nem sikerül a vezető indexeknek új csúcsokra kapaszkodniuk, akkor a történelemkönyvekbe medvepiaci rallyként vonulhat be az elmúlt egy év. Ha sikerül az új csúcsok beállítása és a bika kitart még néhány napot, akkor technikailag elsődleges bikapiacnak lehet majd nevezni a 2009 márciusa óta tartó árfolyammozgást, egyes megközelítések szerint ugyanis egy elsődleges trendnek illik legalább egy évig kitartania.

Még ha sikerül is az új csúcs, nagyon sokat kellene emelkedniük az árfolyamoknak és el kell kerülni az egy-két éven belüli új mélypontra csúszást ahhoz, hogy tartós bikapiacnak lehessen nevezni a mostanit. A tartós, akár húsz évig is kitartó piaci trendek során ugyanis az elsődleges trendeknek újabb és újabb csúcsokra kell repíteniük az indexeket, a közte lezajló korrekcióknak pedig egyre magasabb szinteken illik megállniuk.

Az indexek értéke nemcsak a tőzsdei befektetőket kell hogy érdekeljék. A visszatekintő adatok ugyanis azt támasztják alá, hogy a tőzsdei árfolyamok nem előre jelzik a cégek nyereségtermelő képességének és a gazdaság egészének alakulását, hanem pontosan, hatékonyan követik azt. Az elmúlt évtizedekben az S&P-500-as index mindig pontosan abban a negyedévben érte el lokális csúcspontját, illetve mélypontját, amikor az amerikai cégek és a gazdaság egésze csúcsra pörgött vagy mélyponton tartózkodott. Így egy fokozatosan felépülő, emelkedő index arra utalhat, a kilábalás folyamatban van a recesszióból, s minél inkább lefelé tartanak a mutatók, annál erősebb lehet a jelzés - porszem került a gazdasági növekedés motorjába, áll a Napi Gazdaság elemzésében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!