2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Annak árát, hogy ezután korábban le lehet kerülni a BAR listáról, várhatóan a jó adósok fizetik majd meg - mondta a Magyar Bankszövetség vezető tanácsadója.

A Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR) "feketelistáján" (közismert nevén: BAR lista) nyilván tartott lakossági hiteladósok adatait egy decemberi törvénymódosítás nyomán 2011-től a korábbi öt év helyett csak a teljesítéstől számított egy évig lehet megőrizni, a már nyilvántartott referenciaadatok közül pedig azokat, amelyek esetében a késedelmes tartozás teljesítésétől számított egy év már eltelt, 2011. március 31-ig törölni kell az adatbázisból. A jogszabálymódosítás nyomán a mulasztások 13-14 százaléka kikerül a KHR-ből.

A lakossági "feketelistás" nyilvántartásba azok kerülnek be, akik legalább a minimálbér (2011-ben 78000 forint) összegét kitevő kölcsönösszeg megfizetésével folyamatosan, több mint 90 napon át késlekednek. Az is felkerül a lakossági listára, aki hamis okmánnyal igazolja magát, hamis adatot közöl, vagy bankkártyával visszaélést követ el. A KHR-ben 2010 végén 929 ezer természetes személyt tartottak nyilván a BISZ honlapján közzétett adatok szerint, a fennálló és lezárt hitelmulasztások, valamint bankkártya-visszaélések együttes száma 1,767 millió volt.


Müller János elmondta: a bankszövetséggel nem egyeztettek arról, hogy a jelentős késedelembe esett adósok a korábbi öt helyett már egy év után lekerülhetnek a listáról. A szakértő szerint a módosításnak több negatív következménye lehet.

Miután Magyarországon nem lehetett pozitív adóslistát bevezetni, a KHR működtetése nagyon fontos eszköze volt a banki kockázatkezelésnek, és a kockázatmegítélésnek - mutatott rá. Azzal, hogy a hiteltartozást lezáró ügyfelek csak a lezárást követő egy évig maradhatnak fenn a listán, csökken a hiteltörlesztési és -visszafizetési hajlandóság, azaz az erkölcsi kockázat nő. A bankok pedig a kevésbé pontosan megítélhető kockázatok miatt kénytelenek lesznek a kockázatok növekedését a költségekbe beszámítani, tehát várhatóan a jó adósok fizetik majd meg a kockázatnövekedés költségeit - mondta Müller János.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!