4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nyáron folytatódnak a szigorú APEH-ellenőrzések: a revizorok feltűnnek majd minden, jelentősebb tömeget megmozgató rendezvényen, közölte hétfőn Veres János pénzügyminiszter. Az ellenőrzéseken túl a kormány tovább erősíti az APEH-et. Mfor.hu tudósítás.

Szigeti veszedelem (mfor.hu-montázs)

A Balaton után - ahogy a miniszter fogalmazott - minden jelentősebb tömeget megmozgató eseményre ellátogatnak az ellenőrök a nyár hátralévő részében. Bár a miniszter konkrét eseményeket nem nevezett meg, várható, hogy a fesztiválokat, így a Szigetet sem hagyják majd ki.

Kétszer buktak le egy nap alatt

Veres János hozzátette, hogy az adóhivatal létszámának 1717 fős növelésével az ellenőrzések is rendszeresebbé válhatnak, így a revizorok sűrűbben visszatérhetnek majd azokra a helyekre, ahol korábban már büntettek. A tapasztalatok szerint erre szükség is van: a legutóbbi, négynapos balatoni akció alkalmával a revizorok találtak olyan üzletet, ahol egy nap kétszer is jártak, nyugtát viszont egyszer sem kaptak.

Új adótörvények is lesznek, bár a pénzügyi tárca vezetője azok részleteiről semmit sem árult el. Mint mondta, az új jogszabálytervezetek leghamarabb ősszel kerülhetnek a Parlament elé, az előterjesztéseken pedig még dolgozik a kormány. Veres János egyúttal arra kérte a pénzügyi ellenőrzési hivatalokat, köztük az APEH-et is, hogy legyenek szigorúbbak a meglévő jogszabályok alkalmazásakor.

200 ezerbe kerülhet a nyugta hiánya

A már meglévő szabályok értelmében, ha egy vállalkozás megsérti például a nyugtaadási kötelezettséget, első körben akár 200 ezer forint büntetést is kaphat. A pénzügyminiszter szerint a szigorításra azért is szükség van, mivel a legkeményebb szankciókkal eddig "véletlenszerűen" éltek a hatóságok.

A legutóbbi, négy napon át tartó balatoni ellenőrzéseken 816-szor folytattak vizsgálatot az ellenőrök: az esetek felében szabálytalanságokat találtak. 639 üzletben 193 alkalommal fordult elő, hogy az eladó nem állított ki nyugtát. A revizorok átlagosan 24 ezer forint mulasztási bírságot állapítottak meg, hét esetben zárattak be boltot 12 napra, két esetben pedig 30 napra. A miniszter szerint ez "szolid arány".

Nem csak az APEH izmosodik

A létszámbővítéssel nemcsak az üzletek ellenőrzését erősítené a kormány: az adóhivatal ugyanis új embereket vesz fel a minimum adóalap vizsgálatához, valamint az illetékfizetésekhez kapcsolódó ellenőrzésekhez is. Ezek új feladatok, de a korábbiak elvégzéséhez - például a bevallások és az adóvisszatérítések vizsgálata - is kap új embereket a szervezet. A többletlétszám biztosításával és az ellenőrzések számának növelésével Veres János szerint 2007-ben ötvenmilliárd forint jelenhet meg pluszban az államkasszában.

A kormány nemcsak az APEH-et erősíti: 2007-ben és 2008-ban 150 fővel több munkaügyi felügyelő fog dolgozni, így 10-15 ezerrel több munkáltatót lehet majd ellenőrizni. Ennek eredményeként várhatóan csökken a feketemunka aránya, így emelkedhet a befizetett adó- és járulékterhek összege (13 milliárd forint), valamint a munkaügyi bírságok összege is (hétmilliárd forint).

A Vám- és Pénzügyőrség létszáma 13 fővel bővül. A miniszter szerint a szervezet erősítésére azért van szükség, mert az APEH-tól ide kerül át a környezetvédelmi termékdíj-fizetés ellenőrzése. A szigorúbb vizsgálatokkal a vámhatóság 8-10 milliárd forintos többletet hozhat az állami költségvetésnek.

A közszférát sem hagyják ki

A közszféra ellenőrzése is komolyabbá válik: az önkormányzatok és intézményeik, a civil szervezetek, valamint a nem állami, de közpénzben részesülő oktatási és humán szolgáltatók vizsgálata miatt a Magyar Államkincstár létszáma 335 fővel emelkedik, így a számítások szerint 10-12 milliárdos megtakarítás érhető el a közpénzek felhasználásában.

A központi kormányzati intézményeket, így az uniós pénzeket elosztó rendszert is ellenőrző Kormányzati Ellenőrzési Hivatal létszáma negyven fővel nő 2007-ben és 2008-ban.

Veres János közölte: az ellenőrző hivatalok erősítésére nem azért van szükség, mert a megszorítócsomag nem elég eredményes. A pénzügyi tárca vezetője szerint ezekkel az intézkedésekkel igazságosabbá tehető a rendszer, hiszen a közös terhek alól nem szabad kibújniuk az ügyeskedőknek sem.

Burjánzik a feketegazdaság

A feketegazdaság GDP-hez viszonyított aránya ma Magyarországon igen magas, 16-17 százalék körülire tehető. (Az ebből a szempontból legjobb helyzetben lévő nyugat-európai országokban ez a szám öt százalék.) A miniszter szerint ahhoz, hogy legalább megközelítsük ezt a szintet, éveknek kell eltelnie.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!