3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Amerikai intézményi befektetők jelentős mértékben bővítik európai ingatlan-portfoliójukat, arra készülve, hogy sok pénzügyi szolgáltatási vállalat otthagyja Londont, miután Nagy-Britannia kilép az Európai Unióból.

A Financial Times hétfői beszámolója szerint például a Marathon nevű amerikai fedezeti alapkezelő cég folyamatosan vásárol kereskedelmi ingatlanokat Írországban, Franciaországban, Németországban és Hollandiában, arra játszva, hogy a londoni Cityben honos vállalatok közül sokan ezekbe az országokba települnek át a következő években.

Bruce Richards, a Marathon vezérigazgatója és társalapítója a londoni gazdasági napilapnak elmondta: várhatóan London marad ugyan a Európa első számú pénzügyi központja, de nem fér kétség ahhoz sem, hogy számos pénzügyi szolgáltatási vállalat áthelyezi székhelyét a Cityből főleg Frankfurtba és Párizsba, mivel az EU valószínűsíthetően előírja majd, hogy e cégek uniós ügyfelek kiszolgálásával foglalkozó részlegei az Európai Unió területén legyenek honosak.

Londoni elemzői vélemények szerint ha a kilépési feltételekről kezdődő, várhatóan évekig elhúzódó tárgyalásfolyam végén Nagy-Britannia nem tudja kiharcolni a további maradéktalan hozzáférést az Európai Unió egységes belső piacához, akkor nagyon valószínűtlen, hogy a kontinentális EU-gazdaságok továbbra is akadálytalan bejárást engednének pénzügyi szolgáltatási piacaikra a londoni pénzügyi központban működő cégeknek.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) elemzőháza erről összeállított minapi tanulmányában közölte: veszélybe kerülhet London globális pénzügyi központként betöltött szerepe, mivel a Cityben megtelepedett pénzügyi szolgáltató cégek szinte biztosan elveszítenék az EU más gazdaságaira is kiterjedő szolgáltatásnyújtási engedélyüket, ha Nagy-Britannia nem tarthatja meg maradéktalan hozzáférését az egységes uniós piachoz.

A Citynek - fő vetélytársával, New Yorkkal ellentétben - nincs nagyon jelentős hazai piaci háttere. Bár a brit pénzügyi szolgáltatási piac nagyon fejlett, kiterjedésének azonban határt szab a brit gazdaság mérete. Az éves brit hazai össztermék a globális GDP-érték 3,9 százaléka, Nagy-Britannia 64 milliós lakossága a világnépesség alig 0,9 százaléka - hangsúlyozták az EIU londoni elemzői.

A ház szerint ráadásul az EU-ban maradó országok is hajlamosak lehetnek arra, hogy "megbüntessék" Nagy-Britanniát a kilépésért, és arra is, hogy saját pénzügyi szolgáltatási központjaikba - mindenekelőtt Frankfurtba és Párizsba - csábítsák át Londonból a magasan képzett pénzügyi szakértőket.

A City közvetlenül 350 ezer, közvetve ennél kétszer több alkalmazottat tart el - többet, mint ahányan a legfőbb kontinentális vetélytársnak tartott Frankfurtban összesen laknak.

A City esetleges leépülése a brit költségvetést is súlyosan érintené, hiszen a londoni pénzügyi központ adja a brit adóbevételek tíz százalékát.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!