3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Eredetileg 24,5 milliárd forintos költséggel vágtunk bele a vizes világbajnokság előkészületeibe. A költségek mára meghaladták a 100 milliárdot is. Pedig egy két évvel ezelőtti dokumentum szerint kormányzati ígéret volt arra, hogy nem szállnak el az árak.

Ma már minimum nettó 104 milliárd forintnál jár a pénteken rajtoló vizes világbajnokság költsége, ám ebbe még nem számoltuk bele azt a 30 milliárd forintot, amit rejtélyes módon költöttek el a helyszínek internetes infrastruktúrájának kialakítására.

A költségek elszállására nincs igazán jó és hivatalos magyarázat, egyedül abba a kormányzati álláspontba lehet kapaszkodni, miszerint a rendezvénnyel kapcsolatban több egyéb tervezett beruházás is elkészül. Orbán Viktor az idei világbajnokság rendezési jogának elnyerésekor azt mondta: ezt komplett városrehabilitációnak kell felfogni, a felújítandó Dagály strandnál például ki kell építeni az árvízvédelmi rendszert.

Az viszont még ennél is pikánsabb, hogy 2015. júniusában Fürjes Balázs, kormánybiztos a XIII. kerületi közgyűlést tájékoztatta a vizes világbajnokságról, ahol egy - ma már igencsak felelőtlennek tűnő - ígéretet tett. A költségek részletezésekor azt mondta ugyanis:

"Biztosan ígérheti, hogy a beruházás összege nem fog a kétszeresére emelkedni."

Ugrótorony a Batthány téren

Lényegében igaza volt: nem emelkedett a kétszeresére, még annál is jobban nőttek a kiadások. Akkor még egyébként azt mondta:

  • nettó 21,4 milliárd az uszoda építése,
  • ezen van egy közel 2 milliárdos tartalék,
  • valamennyi épület, szakág, munka, műtárgyak, út, közlekedésfejlesztés, gát, közmű nettó tervezési költsége 1,5 milliárd forint,
  • 14 milliárd forint az árvízvédelmi gát, ami közel 1 km,
  • a tartalék pedig 1,8 milliárd.

A valóság ehhez képest a 104 milliárd forintos biztosra vehető beruházási költség. Ebből korábbi összesítésünk szerint csak 13,8 milliárd forintot olyan beruházásokra fordítottunk, amelyeket a rendezvény végén el kell bontani és az eredeti körülményeket visszaállítani. Mint például a média és látogatói buszforduló 83 millióért, vagy a Duna Aréna közelében kialakított ideiglenes parkolók nettó 213 millióért.

Az ideiglenes létesítmények mellett a különböző szolgáltatások is jelentős tételként merültek fel. Összesítésünk szerint 15,3 milliárd forintot költöttünk el ezekre, miközben az eredetileg becsült érték alig több mint 12,1 milliárd volt a közbeszerzési hirdetmények szerint. Ide soroltunk a szállodai szolgáltatásokat, az egész vb hatáselemzését, a rendezvényszervezési szolgáltatásokat, személygépjármű bérlést, sorfőrszolgálatot, valamint az üzemeltetési szolgáltatásokat a rendezvény idejére.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!