4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kormányzati célok között kutatva hamar kiderül, hogy 2011-ben még a minap közöltnél is nagyobb állami kiadáscsökkentést tervezett az Orbán-kormány. A helyzet pikantériája, hogy ez a szándék már április óta ismert volt.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a minap egy konferencián definiálta a kormány hosszabb távú célját, miszerint "fokozatosan csökkenteni kell - 45 százalékra - az államháztartás kiadási oldalát, illetve szűkíteni az újraelosztás mértékét.

Varga sok részletet ugyanakkor nem árult el arról, hogy milyen módszerekkel kívánják elérni a célt. Az mindenesetre tény, hogy a nemzetgazdasági miniszter szerint "rendkívül takarékos és visszafogott költségvetésre van szükség 2015-ben" és "ennek keretében a kormány hozzányúl bizonyos szerkezetekhez".

Mivel jelenleg a GDP 50 százalékát újra osztja az állam, a kiadások lefaragása 5 százalékpontos mínuszt, vagyis nominálisan közel 1500 milliárdos visszafogást jelentene a következő években. Igenám, de a cél elérésében segítséget jelenthet, ha megvalósul az a lendületes és tartós növekedés, melyről Orbán Viktor beszélt a minap. Változatlan kiadások mellett ugyanis a ráta nevezőjében szereplő GDP folyamatosan emelkedésével is elérhető a csökkenő arányszám. Véleményünk szerint pont ebből kifolyólag is érdemes óvatosan kezelni a "megszorítás" kifejezést - már csak azért is, mert ehhez túlságosan keveset tudunk a részletekről. 

Álmodtak már ilyen nagyot Orbánék

Még a Matolcsy György jelenlegi jegybankelnök által irányított nemzetgazdasági tárcához kötődik a 2011-2012-ben publikált Széll Kálmán Terv 1.0 és 2.0. Ezek közül is jelen helyzetben az első terv, ami érdekesebb számunkra. Ebben ugyanis még a mostani "giga-megszorításként" és "újabb Bokros-csomagként" is illetett elképzeléseket is meghaladják a dokumentumban leírtak.

A 2011-2015-ös horizonton a kormány ekkor a mostaninál majdnem kétszer nagyobb, 9,4 százalékpontos kiadásfaragást tervezett végrehajtani. Ráadásul ekkor döntő mértékben az államháztartás kiadási oldalához tervezett nyúlni a kormány. Emlékezhetünk a munkanélküli segélyt, korkedvezményes nyugdíjakat, gyógyszerkasszát, felsőoktatást érintő intézkedésekre.

A Széll Kálmán Terv 1.0 alapján tehát a 2011-es 49,7 százalékos GDP-arányos kiadást 40,3 százalékra vitték volna le 2015-re. Ez nominálisan közel 2500 milliárd forintos kiigazítást jelentett volna 4 év alatt, ám az ambicíózus tervek már egy év után porba hulltak.

A Széll Kálmán Terv 2.0 ugyanis szintén a 2011-2015-ös horizonton mindössze 2,2 százalékpontos, vagyis durván 600 milliárd forintos megszorítást vetített előre. A 2011-es 48,6 százalékot rátát akkori elképzeléseik szerint 46,4 százalékra vitték volna le. Hiába azonban a konszolidáltabb elképzelés, a jelen állás szerint még ezt sem sikerült megvalósítani, hiszen - ahogy fentebb említettük -, most a GDP felét költi el az állam.

És mindez egyáltalán nem kellett volna, hogy új legyen

Ha nemcsak a két Széll Kálmán Tervet, hanem a 2013-as és 2014-es konvergencia programban is szereplő kivetítéseket is megvizsgáljuk, rögtön kiderül, hogy ez a kormányzati szándék már április óta ismert és közölt volt.

Ebben a dokumentumban ugyanis a 2013-as 49,8 százalékos rátát 2017-re 44,8 százalékra vinnék le, vagyis 5 százalékponttal mérsékelnék, amivel a 45 százalékos cél is megvalósulna.

A 2013-ban készült program szerint a kiadások mérséklése a GDP arányában 4,5 százalékpontos lett volna 2016 végére. Vagyis ahogy az az alábbi, konvergencia progamok alapján ábrázolt lefutásokon is jól látszik, az állami kiadások lefaragását illetően egyedül a 2012-es tervek voltak szokatlanul mérsékeltek és visszafogottak. Mindenesetre tény, hogy most felvázolt tervek 2011 óta nem látott méretű átalakítást jelenthetnek. 

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!