3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kormány úgy tűnik, hogy a legújabb határozatával lényegében feladja az eddigi 2 milliós bérplafont az állami cégeknél. Ennek oka, hogy a bérezés jobban igazodjon a piaci viszonyokhoz.

A keddi Magyar Közlönyben jelent meg az a kormányhatározat, mely átalakítja az állami cégek vezetőinek bérezési rendszerét. A kormány ugyanis meghallgatta az Állami Számvevőszék elnökének az állami tulajdonú gazdasági társaságok vezetésével kapcsolatos javaslatait, és megállapította, hogy a vezetői juttatásokat és követelményeket közelíteni szükséges a piaci vezetői bérekhez és követelményekhez, továbbá a jelenlegi prémiumok jelentős részét be kell építeni az alapbérbe.

A megjelent határozat szerint  a kormány

  • Megállapította, hogy elkötelezett a többségi állami tulajdonú gazdasági társaságok átlátható, hatékony és gazdaságos működése feltételeinek kialakításában.
  • Elkötelezett abban is, hogy a többségi állami tulajdonú gazdasági társaságok vezetőinek tevékenységét folyamatosan értékelni kell a szabályosság, eredményesség, gazdaságosság szempontjából; továbbá az állami cégek vezetőinek szigorú etikai és integritás elveknek kell megfelelniük.
  • Megvizsgálta a visegrádi országok állami tulajdonú gazdasági társaságai vállalatirányítási rendszerét, valamint vezető állású munkavállalóinak bérezési gyakorlatát.
  • Egyetért azzal, hogy a többségi állami tulajdonú gazdasági társaságok átláthatóságának és költséghatékonyságának növelése érdekében a vállalatirányításban megfelelő nemzetközi tapasztalattal rendelkező külföldi menedzserek részvételére is sor kerülhessen.

A vezető állású munkavállalók díjazását a következők szerint alakítják át

  • A változtatásokat a Munka törvénykönyve 208. § (1) és (2) bekezdése szerinti vezető állású munkavállaló kell alkalmazni;
  • Ezen személyek díjazása - a gazdasági társaság eltérő tevékenységi körére figyelemmel - az 1. mellékletben meghatározott három fő kategóriába sorolható, de lehetnek ettől eltérések a határozat szerint (meghatározó jelentőség, különösen indokolt eset).
  • A három kategórián belül a tulajdonosi joggyakorló a gazdasági társaságot - mérete, valamint nemzetgazdasági súlyának megfelelő szempontrendszer szerint - öt alkategóriába sorolhatja, továbbá ennek alapján a vezető állású munkavállaló díjazására tehet javaslatot.
  • A gazdasági társaságok alkategóriákba sorolásának rendjét, valamint a vezető állású munkavállalók ehhez kapcsolódó súlyozott díjazási rendszerét egy külön melléklet tartalmazza.
(Forrás: 1660/2015. (IX.15.) Korm.határozat)

Prémiumokat a jövőben az alábbi elvek szerint lehet fizetni:

  • ha a gazdasági társaság adózott eredménye pozitív, akkor az éves alapbér legfeljebb 20 százaléka fizethető ki prémiumként,
  • ugyanakkor a kormány döntése alapján különösen indokolt esetben ennél magasabb prémium is megállapítható,
  • ha viszont a társaság veszteséges volt, nem lehet prémiumot fizetni.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!