4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Londoni pénzügyi elemzők szerdai helyzetértékelései szerint már nem az Egyesült Államok jelenlegi elit adóskockázati osztályzatának leminősítése, hanem a leminősítés mértéke a kérdés, mivel a citybeli szakértők szerint nincs olyan adósságlimit-emelési terv, amellyel a hitelminősítők által várt hosszú távú adósság- és költségvetési konszolidáció elérhető lenne.

BofA Merrill Lynch szerint sem Harry Reid szenátusi demokrata vezető, sem John Boehner republikánus képviselőházi elnök külön-külön kidolgozott tervei nem lesznek elégségesek a hitelminősítőknek, amelyek legalább négyezer milliárd dollárnyi kiadáslefaragást eredményező, hosszú távú reformokat szeretnének látni.

Idővel azonban egy ilyen fizetési menetrend is fenntarthatatlanná válna, és egyre növekedne annak a valószínűsége, hogy az amerikai kormány a kincstárjegyek - vagyis a szuverén amerikai adósság - törlesztésével hátralékba kerül - áll a BofA Merrill Lynch Global Research londoni elemzőinek szerdán felvázolt kockázati forgatókönyvében.

A ház előrejelzése szerint ha az adósságlimit emelésének elmaradása miatt az Egyesült Államok késedelembe kerül a kincstárjegyek augusztus 15-én esedékes kamatfizetésével, a Fitch Ratings hitelminősítő a  jelenlegi "AAA"-ról "RD"-re - korlátozottan nem törlesztő - rontja az amerikai szuverén adósosztályzatot.

A Standard & Poor's már maga is jelezte, hogy ha az amerikai kormány "akármilyen rövid időre" elmarad piaci adósságának törlesztésével, az azt eredményezheti, hogy a cég a hosszú és a rövid lejáratú amerikai államadósságra egyaránt "SD" - szelektív nem teljesítő - besorolását ad, vagyis gyakorlatilag fizetésképtelennek minősíti az Egyesült Államok kormányát.

A Standard & Poor's és a Moody's Investors Service e hónap közepén leminősítést valószínűsítő negatív megfigyelés alá vette az Egyesült Államok lehetséges legjobb, "AAA" - illetve a Moody's besorolási módszertanában "Aaa"-val jelölt - adósosztályzatait.

A Fitch Ratings a világ vezető szuverén adósainak kilátásairól összeállított, minap Londonban kiadott átfogó helyzetértékelésében ugyanezt arra az esetre helyezte kilátásba, ha az augusztus 2-ai határidőig nem jön létre egyezség az államadósság-plafon megemeléséről.

A  BofA Merrill Lynch szerint sem Harry Reid szenátusi demokrata vezető, sem John Boehner republikánus képviselőházi elnök eddig előterjesztett, külön-külön kidolgozott tervei nem lesznek elégségesek a hitelminősítőknek, amelyek legalább négyezer milliárd dollárnyi kiadáslefaragást eredményező, hosszú távú reformokat szeretnének látni. A ház szerint Boehner terve "szinte bizonyosan" amerikai osztályzatrontáshoz vezetne egy vagy több hitelminősítő részéről, de az általános vélekedéssel szemben Reid elképzelései sem kezelik a hitelminősítők legfőbb aggályait, mivel nem javítanák a hosszú távú államháztartási deficitpályát.

Az Egyesült Államok törlesztésképtelenné válásával kapcsolatos piaci aggodalmak szerdán már megjelentek a kockázati árazásokban is.

Az amerikai államadósság törlesztési kockázatára köthető határidős biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) díjszabása a szerdai londoni kereskedésben 62 bázispont - tízmillió dollár amerikai államadósság után 62 ezer dollár - volt, hozzávetőleg tíz bázisponttal magasabb az elmúlt hónapok tipikus amerikai CDS-szintjeinél.

Ez a CDS-díjszabás is azonban csak a korábbi amerikai kockázati árazásokhoz képest tűnik magasnak.

A súlyos adósságválsággal küszködő Görögország CDS-árazása a szerdai londoni kereskedésben például 1680 bázispont - tízmillió euró görög államadósságra 1,68 millió euró - közelében járt, ami a CMA DataVision londoni piaci adatszolgáltató számítási modellje szerint azt jelzi, hogy a piac 76 százalékos halmozott valószínűséggel árazza Görögország mint szuverén adós törlesztésképtelenné válását az irányadó ötéves távlatban.

A jelenlegi amerikai CDS-árazás is még csak 5,3 százalékos halmozott távlati törlesztésleállási esély árazásának felel meg.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!