2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A válság óta folyamatosan negatívan hat a magyar gazdaság növekedésére a bankrendszer, közölte Fábián Gergely, a Magyar Nemzeti Bank igazgatója hétfőn a második féléves Stabilitási Jelentést bemutató tájékoztatón.

A MNB számításai szerint a pénzügyi közvetítőrendszer a legutóbbi időszakban 0,4 százalékponttal húzta vissza a magyar gazdasági növekedés ütemét, amely valamivel rosszabb az előző időszakinál. Bár a mostani 0,4 százalékpont lényegesen kedvezőbb a 2012-es, 2013-as évekre jellemzőnél, de még mindig negatív értékű, így immár 2009 óta, vagyis hat éve folyamatosan negatívan hat a magyar GDP-re a bankrendszer tevékenysége.

Az MNB módszertana szerint a bankok GDP-t visszafogó magatartása elsősorban a szándékra vezethető vissza, mivel a hitelezési képesség lényegesen jobb a historikus átlagnál.

Azt, hogy a bankrendszer hitelezési képessége megfelelő, a Tőke és Likviditási Stressz Indexek is igazolják. 2 éves időhorizonton ugyanis a stesszpályán (vagyis jelentősebb pénzügyi sokk esetén) is megfelelő lenne a magyar bankok tőkeellátottsága, míg a likviditási többletigény is csak minimálisan jelenne meg.

Így nem csoda, hogy az aktuális Stabilitási Jelentés főbb üzenetei közül az első, hogy a magyar bankrendszer sokkellenálló képessége változatlanul erős.  Ugyanakkor a vállalati piaci hitelezés továbbra sem állt helyre, annak dinamikája nem éri el a fenntartható gazdasági növekedéshez szükséges mértéket.

Ahhoz, hogy a hitelezés visszaálljon a megfelelő szintre, vagyis a bankrendszer támogatni tudja a GDP növekedését, az MNB szerint a rossz hitelportfolió megtisztítására, illetve a jövedelmezőség javulására lenne szükség.

A jegybank szerint a vállalati hitelportfólió kitisztításának folyamatát a MARK Zrt. elindítása, míg a lakosságit a Nemzeti Eszközkezelő és a magáncsőd mellett erőteljesebb átstrukturálások lendíthetik be. A jövedelmezőség javulását pedig a nagyobb mérethatékonyság kihasználása, vagyis a bankrendszer konszolidációja segítheti.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!