4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A parlament honlapjára felkerült a devizahitelek forintosításáról szóló törvényjavaslat.

A forintosítás árfolyama a benyújtott törvényjavaslat értelmében 2014. június 16. és 2014. november 7. közötti MNB-átlagárfolyamon, vagy a 2014. november 7-i árfolyamon történik majd. A javaslat indoklása szerint "az átváltási árfolyam meghatározása során nem lehetett figyelmen kívül hagyni, hogy a Kúria jogegységi döntése arra a következtetésre jutott, hogy az árfolyamkockázat az érvényes szerződések esetén a hiteladóst terheli. A deviza és devizaalapú hitelek kamata mindig is jóval alacsonyabb volt, mint az ugyanabban az időpontban azonos hitelcélra nyújtott forinthiteleké. Minderre tekintettel azt is szem előtt kellett tartani, hogy a forinthitelesek se kerüljenek méltánytalanul hátrányos helyzetbe a deviza, illetve a devizaalapú hitelek adósaihoz képest".

A törvényjavaslat értelmében már 2015 januártól rögzített árfolyamon fizetnének a devizahitelesek, a hitelüket viszont később, 2015-2016 folyamán forintosítják a bankok.

Milyen árfolyamot jelent a gyakorlatban?

A törvényjavaslat a kamatperiódusokról is rendelkezik, eszerint ha a szerződés hátralévő futamideje a forintosítás után 9 évnél kevesebb, akkor a periódus 3 év lesz. Ha azonban a hátralévő futamidő 9 és 16 év közötti, akkor a periódus 4 év lesz. Végül, ha a hátralévő futamidő meghaladja a 16 évet, akkor a periódus 5 év lesz. Ez azt jelenti tehát, hogy ezeknél a szerződéseknél a pénzügyi intézmény csak a 3, 4 és 5 éves periódusok letelte után módosíthatja a kamatot, illetve a kamatfelárat.

A tételesen meghatározott díjat és költséget a pénzügyi intézmény évente egy alkalommal emelheti, de azt is az előző évi éves fogyasztói árindex mértékével teheti meg.

A forintra átváltott tartozás kamata kizárólag a háromhavi BUBOR-hoz kötött referencia-kamat lehet. A törvényjavaslat mind a kamatfelár, mind a kamat tekintetében korlátokat állapít meg, amelyeknek egyidejűleg meg kell felelni.

A kamatfelár főszabály szerint az eredeti kamatfelár, melynek felső határa a jelzálogkölcsön-szerződés célja alapján eltérő mértékben kerül meghatározásra. Ez a felső határ lakáscélú fogyasztói jelzálog kölcsönszerződés esetén 5,5 százalék, nem lakás célú fogyasztói jelzálog kölcsönszerződés esetén pedig 7 százalék. A törvényjavaslat a kamatfelár alsó határát is megállapítja, amely 2 százalék.

A törvénytervezet rendelkezése szerint a kamat mértékét is szabályozzák. Ez nem lehet nagyobb, mint az eredeti kamat, azzal a kitétellel, hogy a minimálisan előírt szintet el kell érnie. Ez most a BUBOR + 2 százalékos kamatfelárat véve, 4,1 százalékos kamatot jelent. 

A hiteladósok számára jelenthet előnyt, illetve a bankok közötti versenyt szolgálná az a cikkely a törvényben, amely a bankváltást megkönnyíti. A deviza vagy devizaalapú fogyasztói jelzálogkölcsön-szerződés e törvény szerint forintalapú fogyasztói jelzálogkölcsön-szerződésre módosul, a fogyasztó a módosulást követő 60 napon belül a fogyasztói jelzálogkölcsön-szerződést felmondhatja. Ekkor 90 napon belül kell rendezni a fennálló valamennyi tartozást (ez ugyanakkor más hitelből is megoldható). A könnyű elválást hivatott segíteni, hogy a szerződés felmondása esetén az érintett pénzügyi intézmény a fogyasztó terhére semmilyen díjat, költséget, jutalékot nem számíthat fel!

Akik kimaradhatnak

Azok a lakossági csoportok élhetnek a lehetőséggel, hogy megtartják a devizahitelüket, akiknek:

  • rendszeres jövedelme van devizában,
  • jövedelmük alapján az új szabályok alapján is jogosultak lennének devizaalapú kölcsönt felvenni,
  • a deviza, illetve devizaalapú jelzálogkölcsönükből hátralévő futamidő már rövid,
  • illetve a forintra váltás és az azzal járó kamatkondíciók az ő esetükben az induló kamatuknál magasabb kamattal járó forinthitel konstrukciót eredményeznének.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!