2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem lesz lehetőségük a magyar cégeknek arra, hogy az erős forint okozta veszteségüket több év alatt számolják el, és így igyekezzenek javítani a 2008-as eredményüket. Legalábbis ez derül ki a pénzügyi tárca válaszából, amelyet a napokban juttatott el a számviteli törvény módosítását kezdeményező Magyar Külgazdasági Szövetséghez (MKSZ), írja a Világgazdaság.

A PM válaszában hangsúlyozza: a számvitelről szóló magyar szabályozás egy közösségi iránymutatásra épül, márpedig ebben az szerepel, hogy az adott évi eredmény kimutatásakor figyelembe kell venni a várható veszteséget. Vagyis a devizaeszközök és -kötelezettségek év végi átértékeléséből adódó összevont árfolyamveszteséget az adott évi eredmény terhére el kell számolni.

Az MKSZ és több más gazdasági szervezet ugyanis a szabályozás módosítására tett javaslatot: megítélésük szerint a magyar exportőrök helyzetén sokat javítana, ha az idén keletkező árfolyamveszteséget több évre „teríthetnék szét”, a negatívum tehát nem a 2008-as eredményüket rontaná le teljes egészében. A PM-nek küldött levélben az is szerepel, hogy hasonló elszámolásra a korábbi magyar szabályozás is lehetőséget adott.

A tárca válasza ugyanakkor úgy szól, hogy a 2004 előtti szabályozás szerint az összevont árfolyamnyereséget ugyan el kellett számolni, ám az összevont árfolyamveszteség elhatárolására korábban sem volt lehetőség. Mindezek mellett a PM-ben úgy vélik: a kivitelre építő magyar cégeknél ezekben a hetekben mutatkozó árfolyamveszteség rövid távú, átmeneti jellegű folyamat, szemben a korábbi folyamatos forintleértékeléssel.

A devizaliberalizáció 2002-es bevezetésével és az árfolyamsáv kiszélesítésével a forint árfolyama ingadozóvá vált, ráadásul az árfolyam-ingadozás elsősorban a rövid távú követeléseket érinti. Az árfolyamveszteségek tehát ténylegesen realizálódnak, ezeket pedig minden esetben célszerű elszámolni – írja a Pénzügyminisztériumra hivatkozva a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!