3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ismét megjelent a 100 leggazdagabb magyar listája. Mindig is kétkedve fogadtam ezeket az összeállításokat, mert sokszor úgy tűnt, hogy összeszámolják az adott személy vagyontárgyait, de arra már nem figyelnek, hogy a hitelek összegét levonják belőle, sokan akinek "érzésre" rajta kellett volna lennie nem voltak, és fordítva. Ugyanakkor persze igaz, hogy - különösen illikvid vagyonok esetében - valóban nem könnyűek a becslések. Azonban mit gondoljunk ha azt látjuk, hogy egészen egyszerű számítások esetében is nagyságrendi hibát vétenek a szerkesztők?

Erre a legjobb példám a magyar listánkra a 6. helyre felkerült Anka Márton a példa:

//www.portfolio.hu/vallalatok/privat_bank/csanyi_sandor_a_leggazdagabb_magyar.167069.html

A legutolsó listán 90, az előzőn 62 milliárdos vagyonnal szerepelt. A kiugró érték felkeltette a figyelmemet és egy kicsit utánaszámoltam.

Előre bocsátom, és szeretném kihangsúlyozni, hogy itt pusztán a "gazdaglisták" teljes megbízhatatlanságára szeretnék példát hozni, egyáltalán nem lebecsülni szeretném Anka Márton eredményeit (sőt!!!), bárcsak sokkal több olyan magyar vállalkozó/kutató/fejlesztő lenne, aki eléri, hogy tudása, tehetsége, eredményei révén egy komoly nemzetközi céget hozzon létre, amelyet a Nasdaq-ra is bevezetnek.

Anka Márton ugyanis a LogMeIn nevű cégével vált ismertté és gazdaggá, amely cég részvényeivel az USA-ban kereskednek, és minden nyilvános információ hozzáférhető vele kapcsolatban. Nem kell találgatni, nem kell becsülni, egyszerűen csak meg kell nézni, hogy mennyi részvénye van/volt, azt összeszorozni a részvények tőzsdei árával, és a vagyont meg lehet becsülni.

Mit látunk? A bevezetési tájékoztató szerint (https://investor.logmein.com/sec.cfm?DocType=&Year=2009&FormatFilter=) Anka Márton tulajdonában a bevezetéskor 1 184 000 részvénye volt (amivel a cég 5%-os tulajdonosa volt), a részvény 20 dollár körül kezdett el kereskedni, tehát részvényekben megtestesülő vagyona cca. 20M USD azaz kb 4 mrd Ft volt (2009-ben).

A 2012-es proxy statement szerint most 860 000 részvénye van, a részvényár 32 USD, valószínűleg eladott vagy 300 000 darabot, plusz ha jól látom kapott párszázezer részvényre opciót is, tehát nagyjából a meglévő, eladott  részvények és lehívott opciók alapján a vagyona 40 millió dollár, azaz mondjuk 9 milliárd forint lehet. Ehelyett a kiadványban 90 milliárd szerepel, ami véleményem szerint nagyságrendi tévedés (az egész LogMeIn cég értéke kb 170 milliárd forint, ha csak ezt nézzük akkor is kilóg a lóláb).

Mindennek kiderítéséhez ráadásul csak 5 perc internetkapcsolatra és néhány alapműveletre van szükség.

Ha egy ilyen egyszerű műveletnél ekkora nagyságrendi hibát vétenek a gazdagkiadványok szerkesztői, akkor mennyire megbízhatóak a sokkal nehezebben átlátható, nem nyilvános vagyonokról szóló becslések? Valószínűleg nem sok közük van azoknak sem a valósághoz, nem érdemes velük foglalkozni...

//files.shareholder.com/downloads/ABEA-358CAD/1863498093x0x364581/5E7D7C56-B667-4DCB-BD8B-531AC4E66E5A/b80370-4_LogmeIn_N_PS_web_2_.pdf

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!