4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A parlamenti pártok adóelképzeléseinek összehasonlítása alapján az derül ki, hogy az MSZP, az SZDSZ, a Fidesz, a KDNP és az MDF is adócsökkentés-párti, de a parlamenti pártok más ütemben és más elvek mentén mérsékelnék a terheket. Úgy tűnik, egyetértés csak a szolidaritási adó eltörlésében van.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, az MSZP elnöke a múlt héten közzétett Megegyezés című írásában több éves, fokozatos, 1000-1200 milliárd forintos adócsökkentési programra tett javaslatot. Az ellenzéki pártok elutasították a kormányfő elképzeléseit.

A kormányfő azt javasolja, hogy a munkáltatói járulékkulcsot három lépésben, 2009 áprilisától 5 százalékponttal, 2010-től újabb két százalékkal, majd ezután még három százalékkal csökkentsék.

A Fidesz programjában a 2006-os országgyűlési választásokat megelőző kampány óta hangsúlyosan szerepel a járulékcsökkentés: akkor radikális, azonnali 10 százalékpontos csökkentést szorgalmaztak, azóta azonban óvatosabban fogalmaznak. Varga Mihály, a párt alelnöke, gazdaságpolitikusa legutóbb konkrét számokat nem említve azt mondta, a Fidesz adóelképzeléseiben a munkaadói terhek csökkentése, a foglalkoztatás bővítése, és a családi adózás bevezetése szerepel.

A Fidesz a tavaly decemberben közzétett Erős Magyarország programban sem nevez meg konkrét számokat. Szerintük első lépésben az adórendszeren belüli szerkezeti átalakításokat kell megtenni, majd a gazdasági növekedés és az államháztartási helyzet függvényében szükség van a vállalkozások adóterheinek jelentős csökkentésére.

Hargitai János, a Fidesszel szövetséges KDNP szakpolitikusa azt mondta, a kereszténydemokraták ugyancsak nagyarányú járulékcsökkentésben gondolkodnak. Konkrét számokat ő sem akart mondani, mert szerinte ez attól is függ, hogy más adónemekkel mi történik.

Az MDF Nemzeti Adószabadság című programja viszont egészen konkrét, hiszen javasolja az egészségügyi hozzájárulás megszüntetését, valamint a munkaadói tb-járulék hét százalékpontos csökkentését. Az MDF emellett egy új, háromkulcsos áfa-rendszert vezetne be, amiben az általános kulcs 25 százalék lenne, az alapvető élelmiszerekre és a turizmusra vonatkozó kulcs 12 százalék, és megmaradna a jelenleg is létező öt százalékos kulcs.

Az SZDSZ elnöke, Fodor Gábor még nem beszélt adóelképzeléseiről, így nem lehet tudni, egyetért-e elődjével, Kóka János jelenlegi frakcióvezetővel, aki három éves, legalább ezermilliárd forintos adó- és ugyanekkora mértékű állami kiadáscsökkentést javasolt. Kóka a 2006-os választási programjában egységes egykulcsos adórendszert szorgalmazott, amelyben 2009-2010-re 20 százalék lenne az áfakulcs, ugyanennyi a személyi jövedelemadóé, 20 százalék lenne a társasági nyereségadó és a nyugdíjjárulék is, az iparűzési adó pedig megszűnne.

A személyi jövedelemadó terén sincs egyetértés

A személyi jövedelemadót a kormányfő programja szerint 2009-től úgy csökkentenék, hogy a jelenlegi 1,7 millió forint helyett kétmillió forint éves jövedelemig kellene 18 százalékos adót fizetni, később a sávhatárt 2,5 millió forintra, majd a program végén hárommillióra emelnék.

A Fidesz a személyi jövedelemadózás rendszerében a gyermekek utáni adókedvezmény visszaállítását és a családi adózás bevezetését támogatná, erről a szövetséges KDNP törvényjavaslatot is készített. A KDNP-s Hargitai János arra is utalt, hogy a családi adózás elemeinek megtartása mellett az egykulcsos szja felé kellene haladni. Hargitai János arról is beszélt, hogy egyetért a minimálbér adómentességének megszüntetésével, mert az elhibázott rendszer, amivel visszaélnek.

Az MDF szintén megszüntetné a minimálbér adómentességét, azonban a Fidesszel és a KDNP-vel szemben eltörölné a különböző szja-kedvezményeket, és egyszeri adóamnesztiát követően egykulcsos, 18 százalékos személyi jövedelemadót vezetne be, ami az SZDSZ elképzeléseire hasonlít. Annak érdekében azonban, hogy a legszegényebbeket ne érje hátrányosan az új rendszer, az MDF havi 60 ezer forintig mindenkinek adómentességet biztosítana.

A társasági adót a miniszterelnök 18 százalékban határozná meg a jelenlegi 16 helyett. Erre vonatkozóan nem volt fideszes reagálás, de a párt eddigi nyilatkozatai arról szóltak, hogy adóemelést nem szavaznak meg. Az MDF - hasonlóan az SZDSZ elképzeléseihez - az iparűzési adó megszüntetését szorgalmazza.

Úgy tűnik, Gyurcsány Ferenc adóelképzelései között egyetlen elem van, amiben egyetértés lehet: a kormányfő 2009 januárjától egy lépésben eltörölné a 4 százalékos vállalati különadót. Ezt az eddigi nyilatkozatok alapján a Fidesz is támogatná. Hargitai János szerint a KDNP is támogatja a különadó eltörlését, és ebben az MDF és az SZDSZ is egyetért.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!