4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyarok 75 százaléka úgy véli, hogy a hazánkba is begyűrűző pénzügyi válság miatt elveszítheti munkahelyét, derül ki az mfor.hu által szervezett szavazásból. A félelem nem alaptalan: a közelmúltban sorra jelentettek be leépítéseket hazai cégek, s a hétvégén Bajnai Gordon fejlesztési és gazdasági miniszter úgy nyilatkozott, hogy a következő hetekben ezres nagyságrendben fognak eltűnni munkahelyek.

Lapunk "Tart-e attól, hogy a válság miatt elveszíti munkáját" kérdésére az olvasóknak mindössze negyede (651-en) felelte azt, hogy "nem", biztonságban érzi magát. A válaszadók háromnegyede ezzel szemben úgy véli, hogy a krízis miatt már saját munkahelyének megmaradása sem biztos.

Ezen belül 12 százalék (315 olvasó) azért fél az elbocsátástól, mert saját bevallása szerint veszélyeztetett szektorban dolgozik, a többség (63 százalék, 1671 olvasó) pedig azért tart ettől, mert véleményük szerint a jelenlegi helyzetben senki sincs biztonságban. A mintegy két hétig tartó szavazás során összesen 2637 olvasó adta le voksát.

Sorozatos elbocsátások hazánkban

Mint ismert, a válságra hivatkozva az elmúlt hetekben hazánkban is sorozatban jelentettek be a vállalatok kisebb vagy nagyobb leépítéseket. Bár a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal néhány hete még azt közölte, hogy reményeik szerint nem kell tömeges létszámleépítésre számítani, más szakemberek úgy vélik: a krízis hatásai késleltetve fognak jelentkezni, és a jövőben igenis számolni kell azzal, hogy azok következtében sokan elveszthetik munkájukat.

Simon Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára a közelmúltban úgy nyilatkozott, hogy a pénzügyi válság következtében Magyarországon néhány 10 ezer és legfeljebb 100 ezer munkahely megszűnésére lehet számítani, de elemzésekre hivatkozva hozzátette: várhatóan az alsó határ körül marad az elbocsátandók száma.

Bajnai: egyre több leépítés várható 

 
Ezzel párhuzamosan a hétvégén Bajnai Gordon fejlesztési és gazdasági miniszter is elismerte: számítani kell arra, hogy Magyarországon a következő hetekben ezres nagyságrendben fognak eltűnni munkahelyek. A héten bejelentettek szerint a közeljövőben 1760 állás fog csoportos létszámleépítéssel megszűnni, az előző héten bejelentett 1400 után - közölte a politikus.

A miniszter szerint ez a folyamat gyorsulni fog, és rövid távon nem várható változás, azaz arra kell számítani, hogy a következő hónapokban romlani fog a helyzet. Felhívta arra a figyelmet, hogy egyelőre Nyugat-Magyarországon nagyobbak a leépítések. Mint mondta, sokan inkább azt a megoldást választják, hogy leállnak egy hónapra, mint hogy elküldjenek embereket. Bajnai Gordon szerint először a bérbe adott munkavállalóktól válnak meg a vállalkozások, és igyekeznek megtartani jól képzett szakmunkásaikat.

Mit tesznek a munkahelyek megmentéséért?

A gazdasági miniszter szerint a kormány a kis- és közepes vállalkozásoknak célzott támogatást ad a munkahelyek megtartására és újak létesítésére. Az uniós forrásokból annyi pénzt csoportosítottak át, amennyi 100 ezer munkahely megtartásához és 20 ezer munkahely létrehozásához elegendő az 5-50 embert foglalkoztató vállalkozásoknak - fűzte hozzá.

Közölte: regionális válságkezelő alapokat állítanak fel, hogy ha egy térségben sok munkahely szűnik meg, akkor a kormány egyfajta katasztrófasújtott övezetté nyilváníthatja azt, majd meglévő uniós, illetve hazai forrásokkal megpróbálja megtartani vagy újraindítani a munkahelyeket.

Simon Gábor korábban a kormány által tervezett lépések között említette egy foglalkoztatási információs bázis létrehozását, amely folyamatosan nyomon követné a bejelentett csoportos létszámleépítéseket. Foglalkoztatási garancialapot is létrehoznának, hogy a munkahelyek védelmével és a foglalkoztatás fenntartásával segítsenek a cégeknek, átmenetileg a munkahelyek megtartásának költségeit is átvállalva.

Részmunkaidő kirúgás helyett

A tárca tervei szerint a csoportos elbocsátások elkerülése, vagyis a továbbfoglalkoztatás érdekében akár fél évig terjedően munkabér-támogatást kínálnának. A kis- és közepes vállalkozások számára a meglévő foglalkoztatási programon felül plusz egy évig átvállalnák a bérre rakódó járulékterheket.

Ösztönöznék az atipikus foglalkoztatási formákat, így például az önfoglalkoztatást, a részmunkaidő vagy a távmunka terjedését, elbocsátások helyett inkább a részmunkaidős foglalkoztatást szorgalmazva.

Ezek az intézkedések az államtitkár szerint több tízmilliárd forintot igényelnek, ezen felül pedig rendelkezésre áll a gazdasági tárca kezelésében lévő mintegy 1000 milliárd forintos forrás a munkahelyek megtartását célzó programokhoz.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!