5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Országgyűlés Költségvetési Bizottsága meghallgatta a jegybank vezetését a monetáris politika kapcsán, amelyen éles támadások érték mind szocialista, mind Fideszes oldalról az MNB álláspontját. A képviselők az MNB politikájának integritását kérték számon, illetve nem értették a folyamatos kamatemelés szükségességét. Simor András jegybank elnök kitért a nemzetközi ársokkokra, és hazai gazdaságpolitikából fakadó hatásokra. Mfor.hu beszámoló.

Állta a sarat

A Magyar Nemzeti Bank azért kényszerült emelni az elmúlt hónapokban többször kamatot, mert növekedtek az inflációs kockázatok. Simor András jegybankelnök szerint a magyar gazdaságot több költségsokk is érte az elmúlt időszakban, amelynek egy része külső hatásokból fakad, más része viszont belső gazdaságpolitikai döntések következménye. A nyersanyag és energiaárak meredeken emelkednek a világpiacon, és eközben a mezőgazdasági termékek árai is mintegy 10 százalékkal mentek fel az elmúlt hat hónapban.

Szakmunkás minimálbér 2 százalékot tett hozzá

A belső sokkok kapcsán Simor András az úgynevezett szabályozott árakat említette meg, amelyek az utóbbi öt évben mindig a fogyasztói árindex szintje felett emelkedtek. Korábban igaz volt, hogy Magyarországon olcsóbb a gáz, és a villamos energiaár, mint a környező országokban, de ma már ez korántsem mondható el.

A továbbiakban jegybank elnök éles bírálta az év eleji minimálbér emeléseket, amelyek teljesen felborították az inflációs elképzeléseket. Simor szerint a szakmunkás minimálbér 85 ezer forintos összeghatárának bevezetése az egész bérskálában felfelé ható feszültségeket idézett elő. Ennek révén a cégek feltehetően nemcsak ebben a foglalkoztatotti kategóriában kényszerültek béremelésre. Mindennek a hatására megfigyelhető, hogy a szolgáltató szektorban elbocsátások történtek, és csökkent foglalkoztatottak száma. Simor szerint érdemes lenne az ilyen döntések előtt optimalizálni a hatásokat. Az MNB számításai szerint a bérinflációban a szakmunkásbérek emelkedése plusz két százalék többletet idézett elő.

Ennek kapcsán kitért a nominális béremelkedés gyorsaságára, ami inflációban csapódik le. Alacsonyabb ár és bérpályán is el lehetne érni ugyanolyan reál bérnövekedést, mondja Simor, és a várakozások horgonyzottságának fontosságát említi. Ám ezzel kapcsolatban nagy a kockázat, és a magas várakozások megakadályozzák a béralkalmazkodást.

Simor elmondta, hogy a konvergencia program a költségvetési deficit kapcsán jól alakul, és az idén a tervezetthez képest többlet várható. 2009 és 2010 kapcsán elmondta, hogy választási években egy-két százalékos lazítást szokott bekövetkezni, amely remélhetőleg a következőkben már nem így lesz. A 4-es metró uniós támogatásának elmaradása kapcsán, illetve a MÁV gazdálkodása miatt ugyanakkor kétségek merülnek fel az államháztartás egyensúlya miatt.

Össztűz az MNB-re

A Költségvetési Bizottság tagjai közül először Mádi László Fideszes képviselő tett fel kérdéseket, amely érintette az árfolyamat és a magas kamatokat. A képviselő felvette, hogy jegybank politikájából hiányzik az integritás és csak egy dologra fókuszál, nevezetesen az inflációra. Felvette, hogy ilyen magas árfolyam és kamatok mellett komoly nehézségek elé kerülnek a kis- és középvállalkozók.

Érdekes módon sokkal élesebb kérdések hangzottak el a szocialista képviselőktől. Molnár Albert nem értette a szigorítások okát, hiszen a jegybank éppen csökkenő inflációval számol. Felvette, hogy a magas kamatok támogatják az ország devizában való eladósodását. Másrészt az erős forint fékezi az exportot és itthon is sokkal jobb helyzetbe hozza a külföldi vállalkozókat. Az is elhangzott, hogy a szakmunkás minimálbér emelkedése a Munkaügyi Minisztérium számításai szerint nem növeli a munkanélküliséget.

Kovács Tibor (MSZP) szerint a jegybanknak figyelembe kellene venni foglalkoztatottságot, illetve a költségvetés helyzetét. Egyszeri 25 bázispontos emelés a költségvetésnek éves szinten 50 milliárdos többlet kiadást jelent. Emellett szocialista részről az inflációs célkövetés rendszerét vonták kétségbe, és szavakból kitűnt, hogy értelmetlennek tartják.

Simor András a jegybank függetlensége mellett

Simor András válaszában kifejtette, hogy az inflációs célkövetés rendszerétnek köszönhetően sokkal hatékonyabban birkóznak meg a feladataikkal, mint az ilyet nem alkalmazó országok. Szerinte ma már világ közgazdászai egyet értenek abban, hogy a tartós növekedés alapja az alacsony infláció.

Az árfolyam valóban kitüntetett szerepet kap a monetáris politikában - ismerte el a jegybank elnöke. Ugyanakkor egyáltalán nem igaz, hogy a forint túlzottan erősödött volna: a nominális árfolyam a legkisebb ütemben erősödött a régióban, a reálárfolyam pedig hasonlóképpen, mint a többieknél. Vagyis az árszínvonal felzárkózása nálunk az infláción keresztül ment végbe, máshol az árfolyam erősödésen, de a reálárfolyam ugyanúgy változott. A monetáris politika nem képes arra, hogy egyik vállalatot így kezeljen, a másikat pedig úgy, ezeket a strukturális problémákat máshogy kell kezelni. A kkv-szektor hatékonyságát nem a jegybankon kell számon kérni, azt másképp kell növelni, ott ugyanis jelentős elmaradások vannak.

Simor András határozottan kijelentette, hogy: "Engem nem zavar, ha a politikusok bírálják a jegybankot, de a piacokat igen. Ez sehol nem szokás a világban. Az ilyen reagálások mindig felvetik a jegybanki függetlenség kérdését, és erre a piacok neuralgikusan reagálnak". A jegybanknak azonban nincsenek ilyen aggályai, hiszen a törvényi keretek egyértelműen biztosítják a függetlenséget.

VMI

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!