3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A turizmus megint nagyot nőtt februárban és nem csak mi magyarok, hanem a külföldiek is sokkal több éjszakát töltöttek el a szálláshelyeken. A nagy meglepetés, hogy melyik típus bevételei nőttek a legnagyobb mértékben.

A kereskedelmi szálláshelyek – külföldiek által generált - bruttó szállásdíjbevétele, 21 százalékkal nőtt az első két hónapban az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A növekedés két kivételtől, a panziótól és a kempingtől (éves bázisú adatról van szó, tehát a bevétel tavaly télhez viszonyított) eltekintve mindenhol emelkedett. Aki azonban azt gondolná, hogy a 4 és 5 csillagos szállodákban volt a legnagyobb emelkedés téved, bár a 19 és a 24 százalék szintén szép szám. A favorit ugyanis a közösségi szálláshely volt, ahol a bevétel január-februárban 121,5 (!) százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

A közösségi szálláshely a KSH módszertana szerint „az a kizárólag szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából létesített szálláshelytípus, amelyben az egy szobában található ágyak külön-külön is hasznosításra kerülnek, s ahol az e célra hasznosított szobák száma legalább hat, az ágyak száma legalább tizenegy. (Korábban ifjúsági szálló és turistaszálló.)”

Tehát messze nem a legmagasabb szintű szolgáltatást nyújtó egységekről van szó. A növekedés persze azért lehet ekkora, mert nagyon alacsony bázisról indult. Az első két hónapban a külföldiek 152 millió forintot hagytak a közösségi szálláshelyeken. Csak a viszonyítás kedvéért: a szállodákban 12,4 milliárdot. Tehát a hoteleket még nem igazán fenyegetik az alacsony komfortfokozatú egységek.

Ez a 152 millió forint egyébként megegyezik azzal az összeggel, amelyet a magyarok költöttek el ugyanitt, azonban mi már tavaly is hasonló nagyságrendben vettük igénybe ezeket a szolgáltatásokat, így a növekedés "csak" 15,6 százalékos.

Visszatérve a külföldiekre, a közösségi szállások 2012-ben és 2013-ban már produkáltak hasonló számokat, de tavaly valahogy csappant az érdeklődés, voltak olyan hónapok, amikor éves bázison csökkent a szállásdíjbevétel. Úgy tűnik, hogy 2015 ismét a felfutás éve lehet.

Balatonozzunk egy kicsit

Szokásunkhoz hűen nem megyünk el szótlanul a Balatoni régió gyengélkedése mellett. A külföldi vendégéjszakák januári 23,4 százalékos visszaesését követően februárban a régió 12,8 százalékos mínuszt hozott össze. Most februárban a belföldi turizmus is visszaesett 1,4 százalékkal. Éves bázisú csökkenést a magyarok utoljára 2013 áprilisában produkáltak. A februári gyengébb adat mögött az állhat, hogy a tavalyi tél némiképp melegebb volt (bár idén sem voltak komoly fagyok). Az viszont nem menti a Balatont, hogy a hidegben nem tud elég csábító kínálattal megjelenni a turisták számára.

A régió vendégéjszakáinak száma így a külföldiek és a belföldiek együttesen 5 százalékkal csökkent.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!