3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Októberben ismét csökkentek a fogyasztói árak az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A mozgatórugó továbbra is a rezsiköltségek csökkentése, az egyes termékek szintjén azonban érdekességekre bukkanhatunk.

Október volt idén az ötödik hónap, amikor az egy évvel korábbihoz képest csökkentek a fogyasztói árak. A 0,4 százalékos defláció elsősorban a rezsicsökkentés következménye, de pozitívum, hogy számos alapvető élelmiszer ára is csökkent éves összevetésben. 20 százaléknál is nagyobb mértékben lett alacsonyabb például a késői burgonya, a kristálycukor és a vöröshagyma ára. A krumpli kilójáért 118 forintot kellett októberben fizetni az egy évvel korábbi 155 helyett, a cukor 261-ről 204 forintra esett, míg a vöröshagyma 187 helyett már csak 149 forintba került a 10. hónapban. Olcsóbbak lettek az asztali vörös és fehérborok, illetve a finomliszt és a sertészsír is.

A drágulási toplistát a paradicsom vezeti, amely 344 forintról 483-ra drágult. A Magyar Nemzet egy 50 forintos októberi áremelés miatt került a toplistára, ugyanis a kormányközeli napilap 145 forint helyett már 195-be kerül. A citrom 823 forintos ára szintén jóval magasabb, mint a tavalyi 628.

Egy kicsit távolabbról vizsgálva az egyes termék és szolgáltatáscsoportokat, látható, hogy az élelmiszerek ára összességében nem változott októberben. Ezen belül ugyanakkor a tej, tejtermék, tojás kategória 3,3 százalékkal emelkedett. Ez nem csak volumenét tekintve probléma, hiszen ha egy 1 kg-os trappista tömbsajt 1810 forintos árát viszonyítjuk a magyar átlagbérhez, akkor kiderül, hogy ez a termék egyre távolabb kerül sok család fogyasztói kosarától. Ugyancsak kevésbé kedvező folyamatot tükröz a friss hazai és déligyümölcs 8,3 százalékos drágulása (tavaly októberhez képest, tehát a szezonális hatásokat kizárva). Ezzel szemben ugyanakkor a friss zöldség 8,4 százalékkal lett olcsóbb.

A dohánytermékek ára 9,6 százalékkal volt magasabb októberben, mint egy évvel korábban. Ez már a második hónap, amikor éves összevetésben 10 százaléknál kisebb mértékű a drágulás, köszönhetően annak, hogy több mint egy évesek a nemzeti dohányboltok. Vélhetően a további hónapokban tovább csökken majd a drágulás üteme, hiszen az árak is „besimulnak” az új rendszerbe.

Továbbra is zuhan a háztartási energia ára, októberben 14,1 százalékos volt a mínusz. Ugyanakkor elkelne az a tűzifa-rezsicsökkentés, ugyanis 2,2 százalékkal drágult a szezon kezdetén, de a szén és a brikett is többe kerül.

Érdekes megnézni a nem alapvető és a kormányzati intézkedéseken kívül eső ruhák és tartós fogyasztási cikkek árának alakulását, amelyek már hosszú idő óta egyre olcsóbbak.

A szolgáltatások összességében 1,7 százalékkal drágultak. Ebből kiemelkednek az egészségügyi szolgáltatások 6,4, a postai árak 5,6, illetve a távolsági utazás 6,2 százalékkal. A helyi tömegközlekedés átlaga azonban a korábbiakhoz hasonlóan 6,8 százalékkal lett olcsóbb éves összevetésben.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!