3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Romániában a vártnál gyorsabb volt a gazdasági növekedés ez idei év első negyedében, a költségvetés többletet mutatott, s jól alakultak a bevételek is - közölte hétfőn Bukarestben a gazdasági miniszter. Az erdélyi Krónika szerint azonban közel kétszeresen csökkent 2008 első három hónapjában a romániai lakosság reálkeresete az árak növekedéséhez viszonyítva. Az árak pedig 8,6 százalékkal drágultak áprilisban az egy évvel ezelőtti szinthez lépest.

Varujan Vosganian elmondta: a GDP 7,5 százalékkal gyarapodott az első negyedévben, ami a legnagyobb első negyedéves növekedés 1990 óta. Elemzők 6,4 százalékot vártak. A növekedés motorja az építkezések és a belföldi fogyasztás megugrása volt, miközben a lakossági megtakarítások 45 százalékkal nőttek az egy évvel korábbihoz képest. Az export növekedése, illetve az import lassulása alapján remélhető, hogy a folyó fizetési mérleg GDP-arányos hiánya csökkeni fog a tavalyi 14 százalékról.

Az államháztartás többlete a GDP 0,14 százaléka volt január-április között, a kormány az év egészében 2,3 százalékos hiányt vár. A bevételek a GDP 14,1 százalékát tették ki, egy évvel korábban 9,8 százalékát.

Ami a reálbércsökkenést illeti: a márciusi, aránylag jelentős béremelések sem voltak képesek megakadályozni, így az elérte az 5,6 százalékot. A legnagyobb fizetések továbbra is a pénzügyi tanácsadással foglalkozó cégeknél tapasztalhatók, az ott dolgozók nettó átlagbére márciusban 3600 lej (mintegy 250 000 Ft.) közelében volt az Országos Statisztikai Hivatal adatai szerint.

A bérek ötös toplistájának második helyezettje a légi szállítás ágazata, amelyet a dohányfeldolgozó, valamint a kőolajfeldolgozó ágazat követ. Az ötödik a rangsorban az informatika. A legrosszabbul fizetett ágazat továbbra is a fafeldolgozás, ahol a nettó átlagbér 674 lej (185-188 euró) volt márciusban. Szintén alacsony munkabérek jellemzik a készruha-, a vendéglátó-, a textil- és a bútoripart. A bérek növekedése az év első három hónapjában éves átlagban is lelassult.

Áprilisban az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal emelkedtek  a fogyasztói árak, ezen belül az élelmiszerek drágultak a leggyorsabban. Legutóbbi inflációs jelentésében a romániai központi bank decemberre 6 százalékos éves áremelkedési ütemet vár, ami jóval meghaladja az idei évre tervezett 2,8-4,8 százalék közötti inflációt. 2007 márciusában még 3,7 százalékos inflációt mértek, azóta azonban drágultak az élelmiszerek, az energiaféleségek, és a béremelések, illetve az erőteljesen bővülő hazai fogyasztás is táplálja az inflációt. Emiatt a központi bank egymás után öt alkalommal, a jelenlegi 9,75 százalékos szintre vitte fel az irányadó kamatot.



MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!