2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A havi költségvetési tájékoztatók alapján már tudhattuk, hogy az idei költségvetési folyamatok rendkívül kedvezően alakulnak. Ezt most a Központi Statisztikai Hivatal adatai is megerősítették.

A kormányzati szektor egyenlege 2016 első negyedévében – az előzetes adatok szerint – 11 milliárd forintos többletet mutatott, ami a GDP 0,1 százaléka volt - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).A Nemzetgazdasági Minisztérium havi költségvetési tájékoztatói alapján azt már sejthettük, hogy ilyen kedvező folyamatokat nagyon régen nem láthattunk, a KSH statisztikája szerint viszont 1999 óta még egyszer nem volt példa arra, hogy ennyire jól induljon az év a büdzsében.

Az előző év azonos időszakához képest 301,6 milliárd forintos, GDP-arányosan 3,6 százalékpontos egyenlegjavulás a kiadások csökkenéséből és a bevételek növekedéséből adódott.

2016 első negyedévében előző év azonos időszakához képest:

  • A kormányzati szektor bevétele 3701,7 milliárd, kiadása 3690,6 milliárd forint volt.
  • A bevételek 3,1 százalékkal, 112,1 milliárd forinttal növekedtek.
    • A jövedelemadó-bevételek 92,0 milliárdos (18 százalékos) emelkedése a vállalkozások befizetésének bővüléséből adódott.
    • A tb-hozzájárulások 57,9 milliárd forinttal (5,4 százalékkal) voltak magasabbak,
    • a termelési adókból származó bevételek pedig 21,3 milliárdos (1,5 százalékos) növekedéssel járultak hozzá a kormányzati szektor bevételeinek emelkedéséhez.
    • Az egyéb bevételek 59,1 milliárd forinttal (–10 százalékkal) voltak alacsonyabbak, ez nagyrészt az EU-támogatások csökkenésének az eredménye.
  • A kiadások 189,4 milliárd forinttal, 4,9 százalékkal mérséklődtek. A legnagyobb mértékben a beruházási támogatásokat tartalmazó egyéb kiadások és a felhalmozási kiadások csökkentek
    • az előbbi tétel 100,7 (–12,5 százalékkal),
    • utóbbi 92,3 milliárd forinttal (–39,9 százalékkal) esett vissza.
    • A kamatok 28,5 (–8,9 százalékkal),
    • a pénzbeni társadalmi juttatások 23,6 milliárd forinttal (–2 százalékkal) voltak alacsonyabbak.
    • A kifizetett munkavállalói jövedelem ugyanakkor 58,3 milliárd forinttal, 7 százalékkal bővült.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!