5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Három-négy éven belül nyolc százalékkal lehetne mérsékelni az állami újraelosztás nagyságát - feltéve, ha hozzányúlunk jelenleg még tabunak számító témákhoz is, mondta el Békesi László a Rajk László Szakkollégium csütörtök esti rendezvényén. A volt pénzügyminiszter az elmúlt hetekben politikai viták középpontjába került Reformszövetség programjának kiindulópontjait elemezve kiemelte: nem csak foglalkoztatottsági szintünk, hanem gazdaságunk teljesítménye is nagyon alacsony.

Békesi programja szerint 2009 a túlélés éve lenne (Fotó: MTI)

Békesi László a Reformszövetség kiindulópontjai közül legalapvetőbbnek azt tartotta, hogy a magyar gazdaság alapvetően teljesítményhiányos - azaz gazdaságunk teljesítménye elmarad potenciális lehetőségeitől. Ezzel szerinte a szakemberek is csak részben vannak tisztában, a közvélemény pedig abszolút nem tud erről. Másrészt lemaradásunk igen jelentős: nemcsak az Unió átlagától, hanem közvetlen szomszédainktól is rémesen leszakadtunk.

Nem vagyunk versenyképesek


Érdemes tehát feltárni az alacsony teljesítmény okait. Elsőre szembeötlik, hogy a magyar gazdaság versenyképessége minden területen erősen romlik. A legnagyobb probléma költséghatékonyság tekintetében mutatkozik, mivel szolgáltatásaink egy része e tekintetben nem versenyképes, emelte ki Békesi László. A kibocsátott termékek minőségi színvonalában is hallatlan a lemaradásunk, kivéve néhány valóban high-tech árut kibocsátó multinacionális céget.

Hozzátette: nemcsak a nemzetgazdaság termelékenysége alacsony, hanem a foglalkoztatottság szintje is. Statisztikák azt mutatják, hogy míg Magyarországon hivatalosan a munkaképes lakosság 55-56 százaléka dolgozik, addig Szlovákiában ez az arány hetven százalék.

Túldimenzionált állam

Végezetül abban is megmutatkozik a hátrányunk, hogy az alacsony versenyképességhez képest túldimenzionált az államunk, figyelmeztetett a volt pénzügyminiszter. Ismeretes, hogy a rendelkezésre álló nettó jövedelem több mint ötven százalékát elvonja az állam. Ilyen mértékű elvonás csak a nálunk hat-hétszer gazdagabb skandináv országokban tapasztalható, a „bezzeg országnak” számító Szlovákiában pedig csupán 33 százalék ez az arány.

Békesi kitért a rendkívül magas devizakitettségünkre is - a magyar lakosság adósságállományának kétharmada devizában van. Ez főleg most súlyos probléma, amikor nagyon nehéz a finanszírozás. Emellett komoly gond a magas költségvetési hiány, az ikerdeficit és gazdaságunk duális szerkezete, amely a multinacionális cégek rendkívül magas termelékenységéből és a kisvállalati szektor alacsony hatékonyságából tevődik össze. Ide tartoznak a lényegében életképtelen kényszervállalkozások és az ehhez kapcsolódó megoldhatatlan problémák.

Mindezt figyelembe véve mit tud tenni Magyarország? Békesi kizárta a klasszikus válságmenedzselő megoldást, a keresletélénkítést. Az ehhez szükséges források ugyanis nem állnak rendelkezésre, ami azt jelentené, hogy az egyébként is magas államháztartási hiány tovább növekedne.

2009 - a túlélés éve

Vagyis másfelé kell menni: az állam körül kell keresni a gazdaságpolitika kitörési pontjait. Ez - a szakember szerint - nem jelent mást, mint az állam túlzott méreteinek mérséklését. Ennek révén pedig rövid időn belül több jövedelem maradhatna kint a reálgazdaságban. Így három-négy éven belül elérhető lenne, hogy az állami újraelosztás nagysága nyolc százalékkal mérséklődjön - feltéve, ha hozzányúlunk jelenleg még tabunak számító témákhoz is. Ennek időbeli lefolyása úgy képzelhető el, hogy 2009 a túlélés éve lenne, míg a valódi reformokat 2010-ben, 2011 és 2012-ben kellene megvalósítani.

Békesi szerint a ma ismert legmodernebb gazdasági modellszámítások alapján készült eredmény azt mutatja, ha ennyivel csökkenteni tudnánk az állami újraelosztás mértékét, akkor Magyarország évi két százalékos növekedési többlethez jutna. Ezzel három-négy százalékos növekedést érhetnénk el éves átlagban, a világgazdaság normál működését feltételezve.

Négy területen költekezünk túl

Ennek érdekében azonban radikálisan felül kell vizsgálni az állami kiadásokat - jelenleg négy olyan terület van, ahol túlköltekezik a magyar állam, véli a volt pénzügyminiszter.

Egyrészt nagyon magasak az állam működési kiadásai - az önkormányzatokat is beleértve -, másrészt nagy arányt képviselnek az úgynevezett széleskörű transzferek. Ezek lényegében alanyi jogon járnak – ide tartozik például a családtámogatás és a gázár-kompenzáció.

Harmadrészt nagyon bőkezűek az úgynevezett gazdasági támogatások - ez az állami nagyvállalatoknál (MÁV, Volán) a legszembetűnőbb, emellett a presztízsberuházásokat és a méregdrága autópályákat is ide lehet sorolni.

Negyedrészt nagyon drága az államadósság finanszírozása is, mert jelenleg olyan országkockázati felárat fizetünk, amilyenre sehol sincs példa - még a Balkánon sem. Az adósságszolgálatra évente durván 1500 milliárd forint megy el, emelte ki végezetül Békesi. 

VMI

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!