3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Megszavazta csütörtökön Strasbourgban az Európai Parlament az EU "kormányának", az Európai Bizottságnak azt a javaslatát, hogy 12 milliárd euróról emeljék 25 milliárdra a fizetési nehézségekkel küzdő, eurózónán kívüli uniós tagországok támogatására szolgáló keretet.

Egy 2002-es uniós jogszabály, amely a korábbi, 1969-es előírás helyébe lépett, 12 milliárd euróban határozta meg azt a keretet, amelynek erejéig az unió középtávú pénzügyi támogatást nyújthat tagállamainak. Eszerint az EU olyan, nem az eurózónához tartozó uniós országot támogathat, amely fizetésimérleg-nehézségekkel küszködik vagy ennek komoly veszélyével néz szembe - akár fizetési mérlegének általános egyensúlyhiánya, akár a rendelkezésére álló valuta típusa miatt.

A 2002-es rendelet a támogatási összeg plafonját az 1969-ben megszabott 16 milliárdról arra hivatkozva csökkentette 12 milliárd euróra, hogy az akkori 15 közül csupán három tagállamban nem volt fizetőeszköz az euró. Azóta azonban a nagyarányú keleti EU-bővítés nyomán a helyzet megváltozott, a közelmúltban elmélyült nemzetközi pénzügyi válság közepette pedig Magyarország egymaga 6 és félmilliárd eurót megkapott a 12 milliárdos keretből.

Az Európai Bizottság a jövőben szeretné elkerülni, hogy csak nehézkes jogalkotási eljárással lehessen megváltoztatni a plafont, ezért - saját elképzelései szerint - a tagállami kormányokat képviselő Tanács gazdasági és pénzügyi bizottságával való konzultációt követően maga döntene a határérték esetleges későbbi módosításairól.

Az előterjesztésről folytatott parlamenti vitában Becsey Zsolt a néppárti frakció vezérszónokaként azt mondta: pozitív, hogy az Európai Unió Magyarország ügyében "végül is, nagyon hosszú keresés után (...) megtalálta a jogalapot, hogy egyáltalán segíteni tudjon".

A magyar támogatási igény előterjesztésének okairól szólva, Becsey kiemelte, hogy az utóbbi években az EU-n belüli tőkemozgásoknál "óriási a tőkeszivattyú a keleti tagállamokból a nyugatiakba". A másik probléma a képviselő szerint az, hogy nem teljes a felügyeleti rendszer, mert azok az országok, amelyeknek nem az euró a valutájuk, el tudnak adósodni devizában.

Fazakas Szabolcs a szocialista frakció vezérszónokaként beszélt a vitában. A képviselő azt mondta, bár az új tagállamok bankjai nem bonyolódtak kétes, spekulatív tengerentúli üzletekbe, "a nemzetközi pénzügyi válsággal járó forráshiány és bizalmi válság nagy mértékben megrázta a külföldi hitelekre szoruló államháztartásokat is, amihez még a nemzeti valutákat célba vevő spekulatív támadások is hozzájárultak".

Fazakas szerint a mostani uniós fellépések egyeztetésén túlmenően közös európai gazdasági válságstratégiára volna szükség.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!