2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) igazgatótanácsa várhatóan pénteken dönt - és nem szerdán, ahogyan korábban tervezték - a Romániának szánt újabb hitelrészlet átutalásáról - közölte kedden Sebastian Vladescu román pénzügyminiszter.

A tárcavezető bukaresti sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy kizárólag az IMF-re tartozó technikai okok miatt dönt csak július 2-án a washingtoni pénzintézet vezetősége a Romániának szánt, soron következő 850 millió euró értékű hitelrészlet átutalásáról. A tárcavezető azt is bejelentette, hogy július 20-23. között Bukarestbe látogat az IMF küldöttsége, hogy ellenőrizze a román kormány által az első félévre vállalt kötelezettségek teljesítését. Legutóbb május elején távozott Romániából az IMF küldöttsége, miután megállapodott a kormánnyal, hogy az idei államháztartási hiányt a bruttó hazai termék (GDP) 6,8 százalékára mérséklik. A deficit takarékossági intézkedések nélkül elérné a 9,1 százalékot.

A román alkotmánybíróság pénteken az alaptörvénybe ütközőnek nyilvánította a kormány és a parlament által korábban már elfogadott takarékossági csomag egyes részleteit, ezért a román kormány 24 százalékra emelte az áruforgalmi adót (áfa) a korábbi 19 százalékról. A hivatalos közlönyben már meg is jelent az áfaemelésről szóló sürgősségi kormányrendelet, így július 1-jétől életbe léphet az intézkedés. A román kormány számára szintén jó  hír, hogy kedden a román parlament módosította a takarékossági csomagnak az alkotmánybíróság által kifogásolt részleteit, így a közalkalmazotti bérek 25 százalékos csökkentését is magában foglaló törvénytervezetek várhatóan szintén július 1-jétől életbe léphetnek.

Ennek ellenére kedden a román lej ismét negatív történelmi rekordot döntött az euróhoz viszonyítva, miután a román központi bank egy euró árfolyamát 4,35 lejben állapította meg. Az előző napi 4,32 lejes árfolyam is már a román valuta történelmi mélypontjának számított, hiszen a lej soha nem volt még ennyire gyenge az euróhoz képest a közös európai fizetőeszköz bevezetése óta. A bankközi piacon a kedd délelőtti kereskedés során az eurót 4,39 lejen is jegyezték. Elemzők nem tartják kizártnak, hogy a bukaresti központi bank közbelépése nyomán erősödött valamelyest a román valuta. A lej a dollárral szemben is történelmi mélypontra került, a román jegybank hivatalos árfolyama szerint egy dollár 3,56 lejbe kerül.
 

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!