4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Míg nyáron majd minden nagyobb üzletláncnál lehetett 1000 forintos kilogrammonkénti áron sajtot venni, addig ma már ennél 200-250 forinttal többet kell fizetni a legolcsóbb fajtákért is. De drágult az utóbbi hetekben a tej és a vaj is.

Hét hónap után szeptemberben emelkedett először a nyerstej ára a hazai piacon is, ami a korábban kezdődött nemzetközi folyamatok eredménye. Az árak növekedése pedig úgy tűnik immár az áruházak polcain is visszaköszön, hiszen az akciós termékek ára is magasabb, mint a nyári hónapokban volt. Más kérdés, hogy a dobozos tej is azon termékek közé tartozik, amely jól hirdethető és segíthet behozni a boltokba a vevőket. Így a zsírszegény UHT tejek esetében meglépett 10-15 forintos emelés, amelyről az elmúlt hetekben döntöttek az áruházláncok, még nem is olyan jelentős drágulás.

A Tej Terméktanács szeptemberben publikált anyaga már jelezte, hogy augusztusban 2,5 százalékos volt a drágulás a nyerstej esetében. Ebben azt is megjegyezték, hogy a nemzetközi tendenciákkal megegyező irányú folyamat ellenére a hazai piacon még mindig olcsó a tej, az Európai Uniós listán a 25. helyen vannak a magyar árak. Augusztusban Szlovákiában 8, Ausztriában 24, Horvátországban 21 forinttal, és még Romániában is 4 forinttal többet kaptak a tejtermelők 1 kg nyerstejért.

Az árak 2014 nyarától indultak esésnek, amikor a 110 forint körüli szintről az orosz embargó miatt az EU-ban maradó termékeket egyre olcsóbban próbálták továbbadni. Az alapanyag árak bő másfél éven keresztül csökkentek, idén tavasszal a mélypont 65 forint volt.

A szakmai szervezet megemlítette, hogy az akkor emelt nyerstej alapár prognózishoz képest további drágulást várnak. A 75 forintos kilónkénti árhoz képest a novembertől márciusig tartó öt hónapos időszakra 85 Ft/kg fölötti nyerstej alapár kialakulását vetíttették előre. A Tej Terméktanács azt is megjegyezte, hogy az alacsony árak miatt egyre több termelő exportálja a nyerstejet, így a magyarországi feldolgozók, ha nem akarnak alapanyag nélkül maradni kénytelenek emelni a felvásárlási árakat.

A tejfeldolgozók pedig értelemszerűen nem fogják lenyelni az alapanyagok árának emelkedését, hanem ők is drágábban adják tovább. Így tehát a tejtermékek átvételi árát az áruházláncok is emelték. Hogy egyes boltok a vásárlók felé mennyit érvényesítenek ebből az változó, de ebben az esetben is általános, hogy a növekvő árakat a pénztárnál tapasztaljuk.

Aki rendszeresen jár boltba, vagy tanulmányozza a különböző láncok akciós kiadványait, annak feltűnhetett, hogy nem is a tejnél jelentkezett elsősorban az áremelkedés, hanem az egyéb tejtermékek ára lendült meg. A vajak vagy a sajtok ugyanis az alapterméknél sokkal nagyobb mértékben drágultak az elmúlt hetekben.

Májusban egy akció keretében az olcsó árban rekordernek számító sajátmárkás negyedkilós vaját az Aldi 249 forintért is kínálta, majd a „normál ára” hosszabb ideig 399 forint volt, a napokban ezért immár 499 forintot kell a kasszáknál hagyni.

Az akciós újságokat átnézve május és július között nem volt olyan lánc, amely hosszabb-rövidebb ideig ne kínált volna 999 forintért sajtot, de egy-egy hét erejéig még ennél alacsonyabb, 900 forintos áron is lehetett trappistát vagy edamit venni. Nos, ezeket az árakat egy időre biztosan elfelejthetjük, hiszen immár az akciós árak a mélypontnál 25-30 százalékkal magasabbra kerültek.

Ha a KSH statisztikáit nézzük, az áremelkedés ott is visszaköszön, a 2,8 százalékos pasztőrözött tej literenkénti ára a júliusi 209 forinthoz képest szeptemberben már 215 forint volt. A hivatal adatai szerint a trappista tömbsajt kilója szeptemberben 1490 volt, míg két hónappal korábban még 1410 forint. Egy évvel korábban hasonló árak voltak (218, illetve 1470 forint) viszont a már említett orosz embargót hozó 2014 szeptemberében még jóval magasabb, 249 forintos átlagos tejárat és 1800 forintos trappistát regisztráltak a statisztikusok. Nagyon sok a kérdőjel, de ha figyelembe vesszük a kiskereskedelemben is tapasztalható növekvő munkaerőköltséget, akkor könnyen lehet, hogy belátható időn belül hasonló árakat fog ismét mérni a KSH.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!