4p

Kíváncsiak voltunk, az állami pénzekben nem szűkölködő, olykor irányított támogatókkal rendelkező, elapadó nézőszámokkal jellemzett NBI-es klubok mennyi ideig élnének túl, ha egyszer csak elapadnának a hozzájuk érkező pénzek?

Elsőre, sőt, még talán másodikra is meglehetősen irreális felvetésnek tűnik, hogy azt vizsgáljuk meg, mi történik akkor, ha elapadnak a pénzek a focikluboknál. Ha azonban valamikor a jövőben kormányváltásra kerülne sor, akkor nagyon is benne lenne a pakliban, hogy jelentős forrásoktól eshetnének el a focicsapatok mögött álló gazdasági társaságok. És mivel a tisztán piaci bevétel területén nem túl acélos a teljesítmény, már nem is tűnik annyira elrugaszkodott gondolatkísérletnek a vizsgálódásunk.

Ahhoz, hogy megtudjuk, hány napig tudnának működni a fociklubok a pénzcsapok elzáródása után, egyrészt meg kell határozni az átlagos napi működési költséget, ami már önmagában is megérne egy "misét". Ennek során az anyagjellegű, a személyi jellegű és az egyéb ráfordítások mellett a fizetendő kamatokat és az adófizetési kötelezettséget kell összesíteni. Vagyis a források elapadása után egy megszokott üzletmenetet valószínűsítünk. Aztán az ebből kapott egy napi átlagköltséggel elosztjuk a társaság rendelkezésére álló likvid eszközök értékét, ami a mérlegben a forgóeszközöket takarja. Itt tüntetik fel a cégek a házipénztárban, bankszámlán lévő pénzeket, a készleteket, követeléseket valamint az értékpapírokat is, vagyis minden olyan tételt, amiből gyorsan pénzhez lehet jutni.

Mennyiből működnek a fociklubok?

A legtöbb pénzt a Fradi emészti fel, a klub ugyanis napi 11,2 millióból működik, mögötte pedig 9,1 millió forintos költséggel a Videoton szerepel. Ez a két gárda jelentősen kiemelkedik a mezőnyből, hiszen a harmadik helyen álló MTK már a Vidi költségének köze feléből megél egy nap: átlagosan naponta 4,76 millióból működik.

4 milliónál is többe kerül a Loki és a Diósgyőr fenntartása is, és az újra NBI-es Puskás FC-nél is 4,3 milliós napi működési költséget kaptunk. Mivel a Videoton és a Fradi brutális összeget emészt fel, az NBI-re számolt átlagot is felhúzza, a 2016/2017-es szezon elsőosztálya napi 4,5 millióból működött.

Az élvonalban szereplők alapján jól leszűrhető, melyek a kirakatcsapatok és melyek azok, ahol jelentősebb előnyhöz juthatnak a megfelelő kapcsolati hálónak köszönhetően. A Fradinál ott van Kubatov, a Videotonnál Garancsi, az MTK-nál Deutsch Tamás, a Lokinál Szima Gábor és Kósa Lajos, a Puskásnál pedig maga Orbán Viktor és Mészáros Lőrinc. Az iménti felsorolás kakukktojása egyedül a Loki lehet, amely a kapcsolatok ellenére huzamosabb ideje gondokkal küzd, hiába ugyanis az utánpótlás akadémia, az új stadion és a kaszinóbiznisz, a komoly szponzorok elkerülik a csapatot.

A működési költségek tekintetében a rangsor legvégén találjuk a Mezőkövesdet, mely napi 1,7 millióból működik, előtte pedig a kieső Gyirmót áll 1,8 millióval.

A Fradit és a Videotont leszámítva a kisebb csapatok napi működési költsége jelentősen megugrott az előző évhez képest, aminek hátterében elsősorban a jelentősen növekvő személyi jellegű költségek állnak. 

Na de lássuk a lényegeget: kik élnének át egy anyagi apokalipszist?

A napi költségek egy dolog, a fennmaradás viszont már egy teljesen másik, itt ugyanis sokat számít a korábbi évek gazdálkodása, a könnyen pénzzé tehető eszközök állománya is. Ebből a szempontból a Fradi és Videoton már nem szerepeltek túl jól, az "új nemzedéknek" viszont nem kell kapkodnia, ha beüt a krach.

A teljes NBI-re számolt átlag egyébként 107 nap, vagyis 3,5 hónapig tudnának működni a pénzforrások elapadása esetén a klubok. Az élen az "új nemzedék" egyik tagja, a Mezőkövesd szerepel, náluk a forgóeszközök állománya a tavalyi adatok alapján 234 napi működést fedezne, vagyis 7,8 hónapja lenne a Tállai Andráshoz köthető klubnak megoldást találnia. Egy év alatt egyébként sokat romlott a helyzet főként a megugró bérköltségek miatt, hiszen a 2015-ös költségek és eszközök 700 napos működést biztosítottak volna. Ettől nem sokkal marad el a Puskás FC, ahol 221 napos, vagyis 7,3 hónapos működést tudnának finanszírozni, a dobogó harmadik fokán pedig a debreceni Loki szerepel 188 nappal, vagyis 6,2 hónappal.

A gigantikus működési költséggel operáló Fradi mindössze 48 napig húzná, ez 1,6 hónap, a Vidi kicsit jobb helyzetben van a 113 napjával, ami 3,8 hónapnak felel meg. A legrosszabb szituációba a Haladás kerülne, hiszen a likvid eszközei mindössze 18 napos működést fedeznének.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!